Ne znam jesam li već pisala o tome, no cimer, Neva i ja živimo u jako malom stanu. Prava je umjetnost stvoriti organizirani životni prostor u 38 m2, pogotovo kad imaš malo dijete – no mi smo je savladali i zaista iskorištavamo svaki centimetar na raspolaganju. No ono što je i dalje izazov i neispunjena aspiracija su neke male stvari – sitnice koje mogu imati veliki učinak na našu svakodnevicu. Poput organiziranog recikliranja (trenutno se trudimo odvajati papir i plastiku u vrećice koje nam uvijek negdje smetaju). Poput stvaranja vlastite zelene oaze (niti imamo mjesta, niti sam baš spretna s biljem). Poput svega onoga što našem djetetu daje primjer i omogućuje zdravije i kvalitetnije odrastanje na ovom planetu. Onoga što nam omogućuje održivost. A to će za nas, a možda i za vas, promijeniti IKEA.
Oduvijek sam bila veliki obožavatelj robne kuće IKEA pa sam tako i prije 8 godina svoj stan uredila upravo tamo – a od kada se robna kuća otvorila i u Hrvatskoj, česti sam posjetitelj. Kada su mi se javili s prijedlogom za suradnju na projektu promicanja održivog življenja bila sam presretna – počašćena, uzbuđena i izazvana. Jer ja nemam za to mjesta. No to je samo izgovor, shvatila sam.
Ovih se dana, uz savjete stručnjaka i proizvode robne kuće IKEA, naš dom pretvara u mjesto ugodnijeg života. Zelenijeg, štedljivijeg, zdravijeg. Punimo stan biljkama i zrakom, organiziramo se, štedljivije kuhamo, sve što možemo koristimo više puta, štedimo vodu i energiju…
Malim promjenama pomažemo našem planetu da bude zdraviji i bogatiji te ostvarujemo velike uštede – na režijama, ali i u resursima koje trošimo.
Nadam se da ćete mi se pridružiti i pratiti i moj, ali i put kolegica blogerica, ka pametnijem upravljanju zemljinim i vlastitim resursima. Svatko od nas može živjeti štedljivije. Ovo su neke od metoda i savjeta koje sam ‘pokupila’ usput i koje već danas nastojimo primijeniti u vlastitom domu.
Nadam se da će i vas inspirirati na male promjene koje donose velike rezultate :)
- Napunite dom lisnatim biljem: Biljke proizvode kisik pa na taj način pročišćavate zrak u svojem domu
- Uzgajajte vlastito začinsko bilje, salate i povrće: Ne treba vam puno prostora, dovoljna je prozorska daska ili mali prostor na balkonu, nekoliko teglica i sjemenje ili sadnice. Bilju treba malo pažnje i vode, a vi ćete biti ponosni što obroke možete upotpuniti vlastitim proizvodima. Ako ste u mogućnosti, nabavite posude za samonavodnjavanje koje omogućuju biljkama da popiju onoliko vode koliko trebaju, a vas odterećuju obveze.
- Čuvajte vodu od pranja povrća i voća i njome zalijevajte biljčice koje ste nedavno posadili.
- Koristite višekratnu bocu za vodu kako biste smanjili količinu kupljenih i bačenih plastičnih boca. Ponesite je sa sobom na posao, trening, šetnju…
- Kupujte ‘refill’ pakiranja sapuna ili deterdženta za suđe i punite postojeće posude, kako biste smanjili količinu plastičnog otpada.
- Koristite platnene vrećice za kupovinu – praktične su i uvijek ih možete imati u torbi u slučaju nenadane kupovine.
- Nemojte bacati hranu – u hladnjaku označite kutiju za hranu kojoj se bliži istek roka trajanja kako biste znali što treba prvo pojesti. Ostatke hrane pokušajte iskoristiti u drugim jelima ili ponesite za užinu na posao (više o uštedama u kuhinji ću pisati u budućim objavama na ovu temu).
- Odvajajte otpad: Plastične boce, limenke, papir i opći otpad bacajte u za to predviđene kontejnere.
- Kod pranja suđa, kose ili zuba zatvarajte vodu u periodima kad nije potrebna.
- Zamijenite tradicionalne žarulje LED žaruljama jer traju 20 puta duže i štede 85% energije u odnosu na stare žarulje.
Kako je ovo ipak food blog, danas vam donosim i jedan odličan recept – pripremljen s biljem uzgojenim na mom balkonu. Uživajte :)
Smotuljci s pečenim lješnjacima i začinskim biljem
Sastojci:
Sastojci
- 50 g integralnog brašna
- 150-170 g mekog brašna
- 1 vrećica suhog kvasca
- 1 žličica soli
- 1 žličica meda
- 3 žlice maslinovog ulja + još za premazivanje
- 100-120 ml tople vode
Nadjevi (2 tri okusa)
- po 1 šaka različitog svježeg začinskog bilja – npr. bosiljak ružmarin, timijan
- 50 g lješnjaka
- 6 žlica ribanog parmezana
- 6 žlica maslinovog ulja + još malo za premazivanje
- 2 češnja češnjaka
- malo soli
Upute:
Upute
- Brašna, sol, kvasac, med, ulje i dio vode stavite u posudu pa pomoću miksera ili ručno umijesite meko tijesto poput tijesta za kruh ili peciva. Mijesite oko 7 min (najbolje je prebaciti na radnu plohu), tj. dok tijesto ne postane glatko i podatno. Količinu vode i brašna možete prilagođavati s obzirom na to koliko tijesto bude tvrdo ili ljepljivo. Kad budete zadovoljni strukturom tijesta, premažite ga uljem i stavite u posudu te prekrijte krpom. Ostavite da se diže dok se ne udvostruči, oko 45 min.
- Lješnjake prepecite na suhoj tavi dok ne zamirišu i dobiju boju – ljuskice se moraju početi odvajati od njih. Prebacite ih u suhu krpu i dobro istrljajte da se skinu ljuskice.
- U sjeckalicu ili kuhinjski robot stavite 1/3 lješnjaka, šaku odabranog začinskog bilja, ½ češnja češnjaka, malo soli i 2 žlice ribanog parmezana. Sve skupa usitnite pa dodajte još 2 žlice maslinovog ulja i opet izmiješajte da se sve sjedini.
- Ponovite i s druge dvije vrste bilja.
- Tijesto podijelite na tri jednaka dijela. Svaki dio razvaljajte na tanki četverokut. Polovicu premažite namazom pa preklopite drugom polovicom da dobijete pravokutnik. Izrežite trakice širine oko 1,5 cm pa svaku zarolajte vrteći krajeve u suprotnom smjeru.
- Poslažite u protvan obložen papirom za pečenje pa premažite s još malo maslinovog ulja.
- Pećnicu zagrijte na 200°C pa pecite rolice oko 15 min.
Napomene
Ovaj recept ne bih preporučila sa sušenim biljem, svježe će svakako dati bolji okus i teksturu. Umjesto lješnjaka možete koristiti orahe, bademe, indijske oraščiće ili pinjole.
Nina
8 lipnja, 2016ovi smotuljci odlično izgledaju! i sama se trudim odvajati otpad, štedjeti vodu, sadim začinsko bilje na terasi, već drugu godinu imam i svoje rajčice… a kako obožavam biljke pun mi ih je stan i baš se veselim tvojim postovima i postovima ostalih blogerica :) Ikea mi je san snova i kad budemo imali svoju nekretninu planiramo je barem djelomično tamo opremiti,zasad imam sitnice :)
Matejka_Like Chocolate
8 lipnja, 2016Bok draga Nina,
stvarno mi je drago da ti se sviđa recept, a i cijeli projekt, ja sam baš sretna što sudjelujem i što sam osvijestila puno više potrebu za ovakvim malim promjenama koje mogu imati veliki učinak :)
Iva
9 studenoga, 2016znam da ovaj receptić nije najnoviji, ali želja mi je bila napraviti ga odkad sam vidjela sliku na instagramu..i danas napokon jesam! znači..ovo je divota!! ja sam miksala ružmarin i lješnjake..ne znam ako je ostao još koji štapić.. jako jako sam iznenađena okusom i sigurno ide na meni!
Matejka_likechocolate
10 studenoga, 2016Draga Iva, jako mi je drago da su ti se svidjeli :) I meni su stvarno odlicni, a noze biti toliko kombinacija… Hvala na povjerenju!
Dunja D
23 ožujka, 2017Super blog! :)
Htjela bi skomentirati tocku 10 o LED žaruljama – nedavno sam kupila LEDice u Ikei ali oni izgleda imaju neko uže grlo žarulje i sad ih nemrem iskoristiti jer moja grla su standardna i sad ne znam kaj….račun sam si sačuvala pa kad ću opet ići da zamijenim,nadam se da imaju ta standardna grla… :/
Matejka_Like Chocolate
23 ožujka, 2017Hvala puno! Ja imam njihove žarulje i standardna grla i sve mi paše, sve smo zamijenili… Možete im poslati upit preko korisničke službe ili Facebooka pa će vam odgovoriti :)
Dunja D
23 ožujka, 2017E pa da! Ma moram, jer htjela sam ih odmah staviti ali mi muž kaže da ne paše u naša grla :(
Hvala puno ;)