Dva mjeseca nakon što sam, zajedno s kolegicama Andreom, Majom i Sanjom te robnom kućom IKEA, započela put prema održivijem životu, s vama dijelim i zadnji post na tu temu. Ma… ne zadnji, nikako, jer sigurno je da ću još mnogo pisati o uštedama koje možemo ostvariti u svakodnevnom življenju, prvenstveno kroz kuhanje, a onda i ostale segmente.
No održivi život se ne odnosi samo na uštede. Odnosi se općenito na poboljšanje kvalitete života, koje uključuje i brigu o zdravlju, kao i okolišu. Upravo ću o zdravstvenom aspektu ove priče pisati danas, jer uštede smo već pokrili.
Znamo kako je za zdravlje našeg organizma iznimno bitno da je hrana koju jedemo raznovrsna, sezonska i iz kontroliranog uzgoja, kad god je to moguće. Svjesna sam u kakvom vremenu živimo i stoga nisam isključiva po pitanju nabavke namirnica, no kad mogu, trudim se birati domaće, lokalno i sezonsko. Upravo zato što nam mnoge ukusne i zdrave namirnice nisu dostupne tijekom cijele godine, a u određenom trenutku ih možda bude i previše – radim što? Zimnicu. Čuvam sezonu u staklenci.
Kako već znate, stan u kojem živimo je malen i stoga u njemu nema mnogo prostora za moje izlete u konzerviranje hrane. Iz tog razloga svake godine pripremam samo nekoliko stvari: nešto kao ajvar, šalšu od rajčicedinstam povrće za zamrzavanje i kuham dvije-tri vrste džema. Uvijek se trudim da moja zimnica bude što prirodnija – bez konzervansa – i što zdravija. U džemove ne stavljam puno šećera, tj. tek onoliko koliko je potrebno da se ostvari proces pasterizacije, jer šećer služi kao konzervans. Došla sam do toga da domaći džem ne bi smio imati manje od 20% šećera kako bi mogao stajati dulje vrijeme u steriliziranoj, dobro zatvorenoj staklenci. Ove godine sam nabavila KORKEN staklenke iz robne kuće IKEA koje odlično drže, a i super izgledaju pa vaš domaći džem može sasvim lijepo poslužiti i kao dar. Džem od šljiva obiteljski je klasik, stoga svake godine pripremim koju staklenku – no prema svojim pravilima.
A pravila su:
1. Nema konzervansa, nema sredstava za zgušnjavanje – voće kuham dovoljno dugo da se džem zgusne i sam. Dodajem i limun koji je bogat pektinom i omogućava brže zgušnjavanje. Također, jabuka može posužiti istoj svrsi
2. Stavljam 20-25% šećera
3. Koristim staklenke manjih volumena kako džem ne bi predugo stajao otvoren u hladnjaku
4. Pazim da nabavim domaće voće i da ga dobro očistim i operem prije kuhanja, kako bih izbjegla mogućnost razvoja bakterija unutar staklenke
5. Koristim začine kako bih obogatila i jače istaknula arome voća – najčešće vaniliju ili cimet. Možete koristiti i druge začine po želji, no pazite da ne nadjačaju arome voća.
Recept za ovaj klasični džem potražite na dnu teksta. No – ove godine sam isprobala i nešto drugačije… Čitajte dalje :)
Potaknuta cijelom tom idejom održivog, zdravijeg života, ove sam godine isprobala i chia džem, tj. džem koji se priprema od voća, zaslađivača po želji (ja uvijek koristim med) i chia sjemenki. Odličan je jer ne podrazumijeva bijeli šećer, a voće se ne mora kuhati – tj. može se samo svježe izblendati, ili kratko prokuhati, kako vam je draže. Ja sam ga kuhala samo 10 minuta jer mi se čini da tako aroma i boja voća postanu intenzivnije.
Chia sjemenke zaista su superhrana u svakom smislu – iznimno su bogate proteinima, vitaminima, mineralima i vlaknima stoga obogaćuju naše tijelo pri svakom zalogaju. One su također odličan zgušnjivač jer su neutralnog okusa, a upijaju tekućinu i u tom procesu malo nabubre te stvore pudingastu strukturu.
Zašto ih onda ne koristiti kod kuhanja džema? Ima jedna caka – chia džem se ne može konzervirati, tj. još uvijek nije dokazana sigurnost tog postupka stoga je takav džem preporučljivo držati u hladnjaku do dva tjedna. Tu pada u vodu teorija o čuvanju sezone u staklenci, no teorija o zdravom, ukusnom i brzom obroku od sezonskog voća svakako drži vodu. POtičem vas da isprobate ovu delikatesu jer je stvarno brza i jednostavna za pripremu, a može se kombinirati na sto načina.
Na kraju ovog našeg kratkog ali iznimno korisnog putovanja kroz održivost, mogu reći da sam ipak puno toga naučila. Od toga kako smanjiti račune za režije, preko toga što učiniti za smanjenje količine otpada pa sve do toga koje posuđe koristiti za efikasnije kuhanje. Nadam se da ste i vi pronašli koji koristan savjet te stavili u upotrebu barem neke od ideja koje smo kolegice i ja podijelile s vama.
A sada pročitajte recepte za džem i bacite se na kuhanje – šljive su tu, još ima breskvi, kupina, marelica – sami odlučite koje voće će završiti u vašoj staklenci ove godine :)
Džem od šljiva na dva načina
Sastojci:
Chia džem (0,5 l)
- 500 g očišćenih šljiva
- 2 žlice meda
- 3 žlice chia sjemenki
- sok 1/2 limuna
- 1/2 žličice cimeta
Džem od šljiva s manje šećera (1,5 l)
- 2 kg očišćenih šljiva
- 400 g šećera
- 1 limun
- 1 mahuna vanilije
Upute:
Chia džem
- Šljive operite, očistite od koštica, narežite na četvrtine i stavite u zdjelu na laganu vatru. Dodajte sok limuna i cimet pa kuhajte poklopljeno oko 10 min dok šljive ne omekšaju. Zatim ih usitnite vilicom ili gnječilicom za krumpir, skinite s vatre i umiješajte med i chia sjemenke. Ostavite da odstoji 5 min pa presipajte u čistu, obrisanu staklenku s poklopcem. Ohladite na sobnu temperaturu, zatim spremite u hladnjak i potrošite u roku od dva tjedna.
- Napomena: Ja sam i za ovo za svaki slučaj sterilizirala staklenku.
Džem s manje šećera
- Šljive očistite, operite i narežite na polovice ili četvrtine. Stavite u veliku, duboku zdjelu pa dodajte krišle limuna, šećer i sjemenke iz mahune vanilije. Dodajte i mahunu.
- Zagrijavajte na laganoj vatri dok šljive ne puste sok, zatim pojačajte vatru i kuhajte uz krčkanje oko 1 sat, tj. dok ne postignete željenu gustoću. Povremeno promiješajte, pazeći na prskanje, da se ne opečete. Bitno je promiješati jer će vam inače džem zagoriti na dnu posude, no zna biti jakog prskanja pa oprezno.
- Kako provjeriti je li džem gotov: Stavite mali tanjurić u zamrzivač. Na hladni tanjurić stavite žličicu džema, vratite na 5 min u zamrzivač i izvadite. Ako ostane crta koja se ne spaja kad povučete žličicom kroz džem, gotov je.
- Izvadite kolutove limuna i mahunu vanilije pa vrući džem usipajte u vruće sterilizirane staklenke.
- Poklopite ih i vratite u toplu pećnicu (vrata moraju biti otškrinuta) dok s epostignu sobnu temperaturu. Zatim spremite na mračno mjesto i potrošite u roku od 1 godine.
- Otvoreni džem držite u hladnjaku i potrošite u roku par tjedana.
Sterilizacija staklenki
- Pećnicu zagrijte na 120°C.
- Staklenke i poklopce dobro operite i osušite. Stavite u pećnicu u zagrijevajte 20 min.
- Pažljivo vadite iz pećnice tek kad džem bude spreman za usipavanje.
Martina
26 lipnja, 2017Može li i miješano voće?
Ivana
10 rujna, 2022Džem je super. Stavila sam jos manje sećera, jedan burbon vanilija i umjesto limuna jednu jabuku. Predobro. Odlican recept. Isprobala sam ih već dosta i sve uspije iz prve…hvala na malim savjetima u svakom receptu!
Matejka_Like Chocolate
13 rujna, 2022Drago mi je :) I ja sad radim s još manje šećera :)