Kad bih morala izdvojiti jedan kolač po kojem je moja mama najpoznatija, to bi svakako bila njezina štrudla. Prava, domaća, s vučenim korama, od sira ili jabuka,a povremeno i s izletima u šumsko voće, višnje ili moje omiljene šljive. Mama već godinama pokušava prenijeti znanje, ali nekako se nikome nije dalo miješati u njezin posao. Pa… do sada :)
Moja znatiželja je dovela do toga da žicam mamu recept. Naravno, recept baš i ne postoji… Cijeli život gledam mamu kako vikendima vuče kore preko velikog okruglog stola, na stolnjaku namijenjenom baš tome i samo tome. Slušam ju kako se ljuti kad joj kora pukne ili veseli kad ispadne divno elastična. Kad sam bila mala dala bi mi ostatke tijesta pa bih ja oblikovala pogaču koja se uvijek pekla uz štrudlu. Obožavala sam te pogače, mojih ruku djelo. I uvijek sam žličicom iz protvana skupljala onaj zgusnuti sok koji bi iscurio iz voća i zapekao se – mama je to zvala mikić.
Sad je došlo vrijeme da i sama počnem vuči kore i savladam tu famoznu domaću štrudlu. Nikad neće biti kao mamina, ali ja sam prezadovoljna kako je ispala za prvi puta.
Štrudla od šljiva
Sastojci:
Za kore
- 300 g brašna
- 2 žlice ulja + malo za razvlačenje
- prstohvat soli
- 150 ml mlake vode
Za nadjev
- oko 1 kg šljiva
- 1 žlica cimeta
- 2 žlice krušnih mrvica
- 2 žlice smeđeg šećera
- nekoliko listića maslaca
- šećer u prahu za posipanje
Upute:
- Brašno sa soli stavite na radnu plohu i u sredini napravite udubljenje. U njega stavite ulje i malo vode te počnite spajati brašno i tekućinu iznutra prema van. Kako napredujete, dodajte još vode dok ne vidite da vam je dovoljno. (ovaj proces možete proći i u mikseru ako imate nastavak za tijesto)
- Umijesite mekano tijesto, bit će možda malo i ljepljivo, ali treba biti podatno. Podijelite ga na dva dijela i pustite da odmori 1 sat pod krpom.
- Na stol stavite stolnjak kojeg vam nije šteta, posipajte ga brašnom pa na njemu razvaljajte prvi dio tijesta što tanje možete. Zatim tijesto rukama premažite s malo ulja (skroz malo). Ruke zavucite ispod tijesta pa povlačite prema sebi, tako da od ispod razvlačite tijesto skroz do rubova. Obilazite oko stola pa tako radite sa svake strane sve dok tijesto ne bude gotovo prozirno. Ako vam bude pucalo, prestanite. Kad razvučete tijesto, stavite nadjev.
- Pećnicu zagrijte na 200°C, a protvan malo namastite.
- Šljive operite, izvadite koštice i narežite na četvrtine. Razvučeno tijesto preko 2/3 posipajte krušnim mrvicama. Zatim poslažite šljive, posipajte ih cimetom i šećerom - odredite sami koliko šećera ćete staviti. Moje šljive su bile jako slatke pa nisam stavila puno, i koristila sam smeđi šećer. Preklopite rubove tijesta na stranama a prednju stranu zarolajte povlačeći krpu prema gore. Preselite štrudlu u protvan, bit će predugačka - slobodno je zavinite (napravite 'koljeno'. Po vrhu poslažite listiće maslaca.
- Pecite oko 40 min. Šljive će vjerojatno pustiti sok, a štrudla je gotova kad taj sok postane gust, a korica dobije lijepu zlatnu boju. Ohladite u otvorenoj pećnici, posipajte šećerom u prahu, režite na komade i uživajte!
Milica
29 rujna, 2013Predivna ti je štrudla i to uz tako fino punjenje! :) Dio teksta gdje opisuješ kako mama razvlači tijesto i kako ti dobiješ okrajke i praviš svoju :) je baš ono što se i meni dešavalo – ja sam kao i razvlačila sa njom i te jadne kore mnogo više popucaju nego što bi inače, ali doživljaj je doživljaj! :)
Matejka - Life tastes like chocolate
29 rujna, 2013To je to :) Volim sto imam takve uspomene i sto sam starija sve ih vise cijenim :)
Tamara
29 rujna, 2013krasna je…obožavam :)
Matejka - Life tastes like chocolate
29 rujna, 2013Hvala :)))
Petra Kranjica
30 rujna, 2013Ja najviše volim krajeve, tamo gdje je tijesto malo deblje pa je posebno hrskavo.
Super ti je ispala.
Matejka - Life tastes like chocolate
30 rujna, 2013Ou, ja ne – ja volim tamo gdje ima najviše nadjeva :) Hvala :)
Martina
21 ožujka, 2020Kakvo brašno, oštro ili glatko?
Matejka_Like Chocolate
26 ožujka, 2020glatko brašno :)