Šljive operite, očistite od koštica, narežite na četvrtine i stavite u zdjelu na laganu vatru. Dodajte sok limuna i cimet pa kuhajte poklopljeno oko 10 min dok šljive ne omekšaju. Zatim ih usitnite vilicom ili gnječilicom za krumpir, skinite s vatre i umiješajte med i chia sjemenke. Ostavite da odstoji 5 min pa presipajte u čistu, obrisanu staklenku s poklopcem. Ohladite na sobnu temperaturu, zatim spremite u hladnjak i potrošite u roku od dva tjedna.
Napomena: Ja sam i za ovo za svaki slučaj sterilizirala staklenku.
Džem s manje šećera
Šljive očistite, operite i narežite na polovice ili četvrtine. Stavite u veliku, duboku zdjelu pa dodajte krišle limuna, šećer i sjemenke iz mahune vanilije. Dodajte i mahunu.
Zagrijavajte na laganoj vatri dok šljive ne puste sok, zatim pojačajte vatru i kuhajte uz krčkanje oko 1 sat, tj. dok ne postignete željenu gustoću. Povremeno promiješajte, pazeći na prskanje, da se ne opečete. Bitno je promiješati jer će vam inače džem zagoriti na dnu posude, no zna biti jakog prskanja pa oprezno.
Kako provjeriti je li džem gotov: Stavite mali tanjurić u zamrzivač. Na hladni tanjurić stavite žličicu džema, vratite na 5 min u zamrzivač i izvadite. Ako ostane crta koja se ne spaja kad povučete žličicom kroz džem, gotov je.
Izvadite kolutove limuna i mahunu vanilije pa vrući džem usipajte u vruće sterilizirane staklenke.
Poklopite ih i vratite u toplu pećnicu (vrata moraju biti otškrinuta) dok s epostignu sobnu temperaturu. Zatim spremite na mračno mjesto i potrošite u roku od 1 godine.
Otvoreni džem držite u hladnjaku i potrošite u roku par tjedana.
Sterilizacija staklenki
Pećnicu zagrijte na 120°C.
Staklenke i poklopce dobro operite i osušite. Stavite u pećnicu u zagrijevajte 20 min.
Pažljivo vadite iz pećnice tek kad džem bude spreman za usipavanje.