Ovaj recept sam krenula raditi s idejom da napravim nešto kao baguette s maslinama – no s obzirom na to da niti vi niti ja često nemamo vremena dva dana da bismo ispekli kruh, ovo je ubrzana varijanta. Ipak, i ovdje cijeli proces traje gotovo 4 sata, no rezultat je odličan – ovi su kruščići nevjerojatno ukusni, hrskavi i zamamni, a u napomenama recepta stoje i upute kako ih učiniti još boljima – naravno, ako za to imate vremena :)
Pogledajte i video recept na mojim društvenim mrežama – instagramu, facebooku ili tik toku.
Hrskavi kruščići s maslinama
Za 4 kom
Vrijeme pripreme: 4 sata
Sastojci:
- 350 g glatkog brašna najbolje manitoba ili tip 00
- 1 žličica šećera
- 1 žličica soli
- 1 žličica sjeckanog ružmarina
- 5 g suhog kvasca
- 20 g maslinova ulja
- 260 g tople vode
- 150-170 g narezanih maslina po želji
Upute:
- Sve sastojke osim maslina pomiješajte u zdjeli pa pomoću kuhače ili rukama promiješajte da dobijete grubo, neuredno tijesto. Ne trebate ništa predugo mijesiti, samo dok se brašno ne hidratizira i svi sastojci ne povežu. Prekrijte krpom i stavite na toplo mjesto.
- Nakon 15 minuta napravite prvo preklapanje – mokrom rukom povlačite stranice tijesta prema gore i preklapajte na sredinu tijesta. Ponovno pokrijte krpom pa za 15 minuta opet ponovite preklapanje. Ponovite isto još jednom – dakle 3 preklapanja u 45 minuta.
- Opet prekrijte i ostavite 15 minuta, a zatim u tijesto umijesite masline. Najlakše je tako da ga raširite u pravokutnik pa posipate masline i onda preklopite sa svih strana kako bi ostale zarobljene.
- Sada ponovno pokrijte tijesto u posudi ili na radnoj plohi i stavite ga da se diže 1,5-2 sata, ovisno koliko imate vremena.
- Uzdiglo tijesto premijesite i razdvojite na 4 dijela.
- Svaki dio oblikujte u valjak pa malo zarotirajte krajeve u suprotnim smjesovima.
- Stavite na pleh obložen papirom za pečenje i prekrijte krpom te ostavite da stoji još 30 minuta.
- Za to vrijeme pećnicu zagrijte na 250°C te na dno stavite posudu s vodom kako bi se stvorila para.
- Pecite kruščiće oko 20 minuta tj. dok ne dobiju lijepu boju i hrskavu koricu. Poslužite tople ili hladne.
Napomene
Za još hrskavije kruščiće, uvaljajte ih u malo kukuruzne krupice prije pečenja.
Ako imate vremena, kruščići su još bolji uz hladnu fermentaciju. Nakon što dodate masline, posudu s tijestom prekrijte plastičnom folijom i stavite u hladnjak na 12-16 sati. Nakon što je izvadite, tijesto ostavite 20-ak minuta da se temperira, premijesite ga i dalje postupajte s njime kao u receptu. To bi trebalo rezultirati još ukusnijim tijestom i većim rupama nakon pečenja.
Ako imate vremena, kruščići su još bolji uz hladnu fermentaciju. Nakon što dodate masline, posudu s tijestom prekrijte plastičnom folijom i stavite u hladnjak na 12-16 sati. Nakon što je izvadite, tijesto ostavite 20-ak minuta da se temperira, premijesite ga i dalje postupajte s njime kao u receptu. To bi trebalo rezultirati još ukusnijim tijestom i većim rupama nakon pečenja.
Nikko Kerek
20 siječnja, 2024Malo sam se igrao danas, ispali su kao iz slikovnice. Htio bih samo pitati – ima li poseban razlog zašto se masline dodaju tek prije posljednjeg dizanja? Naime, rada su glutenske veze već sasvim dobro formirane i to jako otežava dodavanje. Masline zbog gniječenja otpuste dosta vode pa treba dodavati brašno.
Matejka_Like Chocolate
22 siječnja, 2024Drago mi je da su dobro ispali :) U principu je mokre dodatke u dizano tijesto uvijek dobro umiejsiti kasnije da ne ometaju proces dizanja, a kod maslina je to još više izraženo jer, osim što su mokre, one su i slane i mogu biti kisele što može omesti formiranje glutenskih struktura – pogotovo ako se zgnječe u miješenju. Da bi se proces olakšao, najbolje je tijesto raširiti u pravokutnik, posipati maslinama i onda preklopiti sa svih strana da se one zarobe unutra – na taj način nema puno miješenja i manje će se zdrobiti. Taj dio nije prikazan na videu, ja sam ih samo umijesila na klasičan način.