Već sam puno puta napisala, ali moram još jednom – sretna vam Nova, dragi moji :* Nek’ vam je najbolje dosad, puna uspjeha, ljubavi, dobre zabave i zdravlja :)
Malenu su u ponoć probudile petarde pri čemu sam po ne znam koji put u životu psovala sve koji svojoj djeci kupuju te gluposti, jer eto, ja ne volim pucanje.
Moja je započela u najboljem mogućem društvu – s cimerom i našom kćerkicom. S tako malenom bebom ne možete nikamo na doček – a iskreno, mi ni nismo baš od dočeka. Nisam obožavatelj isforsirane zabave, a novogodišnji dočeci su često takvi. No ne ako ste s pravim ljudima.
Ja sam ujutro radila kolače i fotkala ih – i snimila svoju omiljenu fotku ove godine u koju mi je upala moja mala photobomberica – a navečer smo cimer i ja ‘svečano’ večerali domaće burgere i gledali film. I super, ja sretna. Ionako je najvažnije kod dočeka upravo dobro društvo ;)
No vratimo se receptu… Munchmallow – keksi našeg djetinjstva.
Obožavala sam ih, obožavam ih i obožavat ću ih.
Nisam u stanju pojesti jedan. Ne mogu stati ni na dva ili tri nego pojedem svih šest iz kutije – što je posebno predstavljalo problem dok sam ih morala dijeliti s bratom. Sad mi dođe muka negdje na četvrtom ali uspijem ugurati još ona dva. Jer su fini. (Zato ih ne kupujem često) Ali domaća varijanta? Može li se mjeriti s kupovnom? To mi nekako djeluje kao ono kad pročitate knjigu koja vas oduševi i onda izađe film pa ne možete da ga ne pogledate – i onda se skroz razočarate. E, sad se nećete :)
Originalni recept je sa bloga La casa de vainilla koji više nije aktivan – uopće ne znam kako sam došla do njega i kako sam pronašla ovaj recept, samo znam da sam ga spremila prije nekog vremena u mobitel. Čitala sam i puno komentara na recept od drugih blogerica pa sam odlučila odmah napraviti neke izmjene da bih osigurala da ispadne što bolje od prve.
I stvarno, ovo je odličan recept, okus munchmallowa je isti kao originalnih! Nećete to misliti dok budete kušali pojedinačne komponente, ali kad se sve spoji – to je to. Izmjene koje sam napravila su, čini mi se, vrlo dobro došle jer sam cijeli kolač napravila u roku od 4 sata, dok su neki pisali da im je trebalo 2 ili čak 3 dana. I nemojte se prestrašiti duljine recepta – on je zapravo vrlo jednostavan, samo se držite uputa, pogotovo oko izrade pjene.
Ovaj recept ide na listu za ponavljanje – a preporučam da ide i na vašu za isprobavanje :)
Update 1.1.2017.
Uvijek se vraćam ovom receptu – a sad sam dodala i video upute za pripremu :)
Domaći munchmallow
Sastojci:
Keksići
- 1 žličica kakaa
- 150 g brašna
- 35 g šećera
- prstohvat soli
- 1/2 žličice praška za pecivo
- 1/4 žličice sode bikarbone
- 1/4 žličice cimeta
- 70 g maslaca
- 1 jaje
Pjena
- 60 ml vode
- 2 žlice agavinog sirupa ili meda
- 180 g šećera podijeliti 100-80 g
- 1 žlica želatine u prahu + 2 žlice vode
- sjemenke iz jedne mahune vanilije ili 1 žlica ekstrakta ili 1 bourbon vanili šećer
- 2 bjelanjka
- prstohvat soli
Preljev
- 200 g crne čokolade ili mliječne
- 3 žlice ulja
Upute:
Keksi
- Od svih sastojaka umijesite meko tijesto pa ga zamotajte u foliju ili papir za pečenje i ohladite barem 1 sat.
- Pećnicu zagrijte na 190°C, a pleh obložite papirom za pečenje.
- Razvaljajte tijesto na pobrašnjeloj podlozi dosta tanko, oko 2 mm jer će se keksići dignuti u pečenju. Pomoću male čaše režite krugove promjera oko 4-5 cm pa slažite na pleh.
- Ono što vam ostane od tijesta premijesite pa opet razvaljajte itd.
- Pecite oko 8 minuta tj. dok keksići odozdola ne počnu dobivati boju. Ohladite.
Pjena
- Bjelanjke sa prstohvatom soli tucite dok se ne počnu jako pjeniti tj. dok se ne počne formirati snijeg. Zatim im dodajte 80 g šećera i miksajte na najvećoj brzini dok ne dobijete čvrsti šaum, a šećer se potpuno ne otopi.
- Želatinu prelijte s 2 žlice vode i ostavite da nabubri.
- U zdjelicu stavite vodu, med ili agavu (ja sam koristila agavu jer je svjetlija i neutralnijeg okusa), vaniliju i ostatak šećera pa kuhajte na jakoj vatri. Vrlo brzo će se na površini formirati mjehurići – nastavite kuhati bez miješanja dok ne dobijete sirup koji mora biti nešto rjeđi nego recimo med. Sirup će malo potamnjeti u procesu kuhanja.
- Skinite s vatre i umiješajte nabubrenu želatinu.
- Sada mikser upalite na najjače i s velike visine polako sipajte sirup u bjelanjke te nastavite miksati dok se sve dobro ne izmješa i ne dobijete čvrsti šaum (ovo nikako nemojte raditi ručno ili polako jer bi se bjelanjci mogli skuhati). Zatim smanjite brzinu na najmanje i miksajte oko 10 minuta tj. dok se pjena gotovo ne ohladi.
- Sada je možete još malo ostaviti da odstoji ako vam se čini prerijetka, ali meni nije bila pa sam odmah krenula nanositi na keksiće.
Slaganje
- Pjenu stavite u slastičarsku vrećicu s velikim okruglim nastavkom – ili u običnu vrećicu za zamrzavanje kojoj odrežete ugao.
- Na svaki hladni keksić istiskujte pjenu u sredinu toliko dugo dok se ne raširi do rubova. Mislim da meni niti jedan kolačić nije ispao pravilan i simetričan pa se ne brinite ako vam pjena ode ukoso :)
- Ako vam ostane pjene možete dodati još jedan ‘kat’ pjene na vrh one prve.
- Pustite da se osuši na sobnoj temperaturi oko 2 sata, tj. dok pjena ne očvrsne.
- Sada čokoladu sitno nasjeckajte pa 3/4 otopite u mikrovalnoj ili na pari. Dodajte ostatak čokolade i promiješajte dok se ne otopi. Umiješajte ulje.
- Čokoladu stavite u dublju zdjelicu, npr. u šalicu.
- Svaki munchmallow primite za keksić i umočite dio s pjenom u čokoladu. Otresite višak čokolade i stavite na papir za pečenje. Po želi ukrasite odmah šećernim mrvicama.
- Munchmallowe pustite u hladnoj prostoriji ili hladnjaku da se stisnu – i nakon toga uživajte u njima – kao pravi su :)
Što vi mislite?