[mc4wp_form id="5389"]

[Video] najpoznatije slastice svijeta: Pastéis de Nata

YouTube video player

Danas u sklopu serijala Najpoznatije slastice svijeta u suradnji s Podravkom putujemo u Portugal :) Ako pratite iz tjedna u tjedan, znate da smo već bili u Beču i na Siciliji, a ovotjednu sam destinaciju odabrala jer je najpoznatiji portugalski desert – Pastéis de Nata – ujedno i jedan od najukusnijih koje sam jela, ali i jedan od onih koji se rijetko spremaju kod kuće. Znam da vas većina nema recept za ove prefine pitice punjene kremom od jaja i mlijeka, a poseban je izazov i gušt napraviti ih od nule – s domaćim lisnatim tijestom.

E sad, o tom tijestu smo pričali na instagramu :) Vidjeli ste da sam testirala razne recepte, a radila sam Pastéis de Nata i s kupovnim lisnatim tijestom (koje, nažalost, ne sadrži maslac nego margarin i palmino ulje) koje mi je u prvoj fazi testiranja čak dalo bolje rezultate nego domaće – no to je samo značilo da nisam imala dobar recept. Iako ste u glasanju odabrali da prikažem recept s kupovnim lisnatim (jer, znam, lakše je, a i tko ne voli kupovno lisnato tijesto?), odlučila sam vam u videu ipak prikazati kompliciraniji postupak za recept Cupcake Jemme koji se meni jako sviđa, nakon mnogih isprobavanja – a ako ćete raditi s kupovnim tijestom, taj je postupak raspisan u napomeni recepta.

No ja bih ipak da date šansu domaćem tijestu – jer nije komplicirano, samo malo duže traje. Iako ne kao kad radite pravo lisnato, to traje dosta duže :) Ovo je tijesto jako hrskavo na kraju, čujete onaj “crunch” kad zagrizete u pitu i odličan je kontrast divno kremastoj unutrašnjosti što se ne dobije s kupovnim tijestom.

A za one koji žele znati više, o čemu se zapravo radi kad pričamo o ovoj divnoj slastici. Pastéis de Nata su hrskave pite od jedne vrste lisnatog tijesta punjene bogatim, laganim i kremastim nadjevom od jaja i mlijeka (ponekad i vrhnja) obogaćenim začinima – najčešće cimetom, vanilijom i limunom. Samo nekoliko sastojaka čini vrhunski desert kojeg obožavaju mnogi. Pitice se peku na jako visokoj temperaturi (i preko 300°C što mi ne možemo postići kod kuće) te u kratkom vremenu postignu veliku hrskavost i kremoznost, a na površini dobiju karakteristične tamne flekice od karamelizacije. Te je flekice malo teže postići kod kuće, no možete pokušati na način opisan u receptu. U Portugalu ih možete kupiti u gotovo svakoj pekari i slastičarnici, a postoje dvije vrste: Pastel de Nata i Pastel de Belém – koji je zapravo izvorna, zaštićena verzija ove pite čiji se recept čuva kao stroga tajna Beléma – gradske četvrti Lisabona. Nastali su još prije 18. stoljeća u samostanima u kojima su redovnici koristili bjelanjke kako bi štirkali odjeću, a od žumanjaka su onda radili razne deserte. 1834. godine je Jeronimitski samostan zatvoren te je recept prodan rafineriji šećera, čiji vlasnici su tri godine kasnije otvorili tvornicu izrade ovih slastice – a potomci te obitelji vlasnici su tvornice i danas te čuvaju recept za jednu od najčuvenijih slastica svijeta. Kako je taj recept tajan, ostale slične slastice nazivaju se Pastéis de Nata (u jednini Pastel de Nata). Ovdje možete vidjeti kako izgleda izrada ovih slastica u tvornici koja čuva recepturu. Razlika između originalnog Pastéis de Belém i Pastéis de Nata je navodno u teksturi kreme koja je kod Pastéis de Belém navodno bogatija i svilenkastija.

Sada kad ste sve to pročitali i saznali, vrijeme je da pogledate recept, video i zasučete rukave – nećete požaliti, ove se pitice tope u ustima!

SVE RECEPTE IZ VIDEO SPECIJALA MOŽETE PREUZETI I U OBLIKU PDF KNJIŽICE OVDJE

Post je nastao u suradnji s Podravkom.

Što vi mislite?

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

6 Comments
  • Karla
    2 srpnja, 2020

    Ajme divote! Biti će mi izazov okušati se u izradi. Nekako se bojim lisnatog, ali u ovoj verziji čini se lakšim. Sve ste lijepo objasnili i prikazali u videu i pitice izgledaju top!

  • Tijana
    2 srpnja, 2020

    Imala sam srece da, pre par godina, probam originalne u Belemu. Koliko se secam nije bilo ni cimeta ni limuna. Samo ukus vanile.

    Svakako cu napraviti i ovu Vasu verziju, jer sve sto sam do sada pravila s Vaseg bloga, je fantasticno.

    • Matejka_Like Chocolate
      2 srpnja, 2020

      Hvala puno :) Svi recepti koje sam gledala sadrže cimet, i kažu da se tradicionalno i jede posipano cimetom i šećerom u prahu. Eh sad – original nisam probala, tako da sam se zaista oslonila na ono što sam našla online. Nadam se da će vam se svidjeti!

  • Kate
    11 prosinca, 2021

    Radila sam ovu slasticu za prijateljicu koja je bila u Portugalu, probala original i odusevljena je. Tako da Matejka hvala na jos jednom predivnom receptu. :)