Možete li zamisliti kombinaciju dizanog i lisnatog tijesta pa sve to još prženo u ulju, punjeno pekmezom ili kremom i posipano cimetom i šećerom? Ne možete? Ne morate – jer danas je tu recept za domaće cronute, slasticu koja je nastala 10. svibnja 2013. godine u Dominique Ansel Bakery u New Yorku. Ubrzo je ova slastica postala planetarno popularna, a njezin kreator, Dominique Ansel, 2015. godine objavio je i recept za pripremu cronuta kod kuće. Kao i oni u pekarnici, domaći cronuti se prema njegovom receptu pripremaju tri dana te nisu uopće jednostavni – no zato ja imam nešto jednostavniju i bržu verziju za vas – moje cronute počnite pripremati navečer da biste ih jeli drugi dan nakon ručka.
Zadatak je pred mene postavila ekipa iz Dolcele koji su predložili da kreiram ne tako tipičnu pokladnu slasticu. Iako nam maškare ove godine možda nekako prolaze ispod radara (maskiramo se svakodnevno već neko vrijeme), naša djeca će svejedno obući svoje šarene kostime princeze i nogometaša i proveseliti se u vrtiću s prijateljima, a kod kuće ćemo ove malo drugačije maškare obilježiti ovim malo drugačijim krafnicama. Tijesto za cronutse sam aromatizirala Dolcela bourbon vanilija šećerom – a krafnice sam završila u dvije verzije: jedne su punjene Podravkinim najboljim pekmezom od šljiva, dok su druge uvaljane u Dolcela cimet šećer.
Znam da priprema traje malo duže i da su još malo kaloričnije od običnih krafni, ali hej – nije svaki dan isti i na neke dane cronuts su baš ono što nam treba. Nadam se da ćete se odvažiti i probati ih :)
Cronuts
Sastojci:
- 375 g glatkog brašna
- 2 žumanjka
- 1 jaje
- 150-170 ml toplog mlijeka
- 60 g otopljenog maslaca
- 1 vrećica bourbon vanilija šećera npr. Dolcela
- 1 vrećica suhog kvasca npr. Dolcela
- prstohvat soli
- + 125 g omekšalog maslaca
I još
- 1/2 l ulja
- šećer u prahu
- pekmez npr. Podravka pekmez od šljiva
- kristal šećer + cimet šećer npr. Dolcela
- čokolada… po želji
Upute:
- Mlijeko i maslac zajedno zagrijte dok se maslac ne otopi. Pazite da ne bude prevruće nego toplo.
- Pomiješajte sve sastojke za tijesto (osim onih 125 g maslaca) pa umijesite mekano i ljepljivo tijesto. Treba biti lijepo glatko i skroz podatno. Možete ga mijesiti rukama ili ‘lupati’ kuhačom, no iskreno – najlakše ćete ga dobiti ako ga mijesite mikserom s nastavcima za tijesto, možete i onim najobičnijim ručnim, samo da ima spiralne nastavke.
- Ostavite ga u pokrivenoj posudi da se udvostruči. Naraslo tijesto dobro premijesite, izbijajući zrak iz njega. Ponovno ga oblikujte, zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak preko noći, ili najmanje 6 sati.
- Nakon hlađenja tijesto prebacite na pobrašnjelu plohu i razvaljajte na debljinu oko 0,5 cm. Cijelo tijesto premažite onim omekšalim maslacem (onih 125 g). Zatim ga trebate preklopiti kao pismo: prvo gornju trećinu tijesta preklopite preko sredine, a zatim donju trećinu preko toga. Sada imate jedan dugački pravokutnik pa lijevu stranu tog pravokutnika preklopite preko sredine, a zatim desnu preko toga. Trebali biste dobiti debeli kvadrat. Zamotajte ga i ohladite 30 minuta. Ohlađeno tijesto pažljivo razvaljajte pa ponovite preklapanje, samo bez premazivanja maslacem. Opet hladite i tako sve zajedno još 3 puta (znači prvo preklapanje je s premazivanjem maslacem, a ostala tri su bez maslaca). Zadnji puta tijesto ohladite najmanje jedan sat.
- Kad se ohladilo, razvaljajte ga na debljinu oko 8 mm – 1 cm i izrežite krugove, a u njima rupice. Ostatak tijesta nemojte premijesiti, radije izrežite manje krugove ili neke druge oblike.
- U široku zdjelu nalijte ulje i zagrijte. Ulje mora biti dovoljno duboko da krafnice ne diraju dno kad ih stavite. Ja sam grijala na maloj vatri na plinu i provjeravala temperaturu pomoću ostatka tijesta – ako se tijesto počne pržiti kad ga umočite u ulje, ulje je spremno.
- Krafnice pažljivo pomoću šupljikave žlice slažite u ulje, pazeći da ih ne stavite previše odjednom, moraju imati mjesta. Pržite dok ne potamne s jedne strane (oko 3 minute), a zatim okrenite i ponovite na drugoj strani. Iscijedite višak masnoće na papirnatim ubrusima pa ih ili uvaljajte u cimet šećer (dok su još vruće) ili na 4-5 mjesta pomoću slastičarske šprice napunite pekmezom (dok su hladne) i pospite šećerom u prahu. Ja sam svoje punila s unutarnje strane tj. tamo gdje je rupa, bočno, da se ubodi ne vide izvana. Dobar tek!
Napomene
U suradnji s Podravkom.
Blaženka
16 veljače, 2021Ako tražim recept za kolac, na internetu, onda potrazim kod Vas jer se ne moram brinuti hoće li ispasti ukusni, uvijek jesu. Hvala Vam!
Matejka_Like Chocolate
16 veljače, 2021Hvala puno na lijepim riječima i povjerenju :)