Šampite su jedan od onih kolača koji ili baš jako volite ili baš nikako ne možete smisliti. Ja sam u prvoj skupini – oduvijek sam ih voljela i nikad mi nisu bile preslatke. Podsjećaju me na djetinjstvo kada smo s džeparcem znali otići u slastičarnu ‘kod Crnog’ kao da smo veliki, sjeli za stol i naručili kolač i čašu vode. Moj kolač je bila šampita. Ti kolači iz slastičarne nikada nisu bili kao mamini domaći – uvijek su bili bolji, ljepši, finiji… Sada znam da to nije istina i da se ništa ne može mjeriti s maminim kolačima, no znate kako je kad ste dijete…U svakom slučaju, mama nije baš radila šampite pa ih pamtim kao kolač koji se uvijek jede negdje vani.
Čudno kako ja, iako je meni šaum nešto najbolje ikad (i sve sa šaumom obožavam), nikad nisam sama spremala šampite niti šaumrole. Ponekad mislim da spremam šaum, u bilo kojem obliku – Pavlovu, puslice, ma bilo što – samo kako bih imala izgovor polizati metlice miksera. I zdjelu za miksanje. I špatulu. I sve što je taj šaum dodirnuo :D
U svakom slučaju, sjetila sam ih se nedavno i pitala cimera voli li ih – bio je jako sretan kad sam ih spomenula. Pa ajde, idem ih napraviti. Znam da nisu baš sam’ tak za napraviti pa se nisam htjela igrati i potražila sam provjereni recept online. Našla sam ga na Coolinarici, malo promijenila količine i prezadovoljna sam kako je ispao. Nije komplicirano, samo morate pogoditi pravu gustoću tj. temperaturu sirupa, no u receptu je opisan jednostavni trik kojim si možete pomoći. I još jedan dodatni savjet – bjelanjke miksajte tek nakon što napravite sirup ili je sirup pri kraju jer nije dobro da snijeg dugo stoji prije lijevanja sirupa. I to je to. Ja sam smanjila količinu šauma jer sam sad ipak u godinama kad postoji ‘preslatko’ tako da sam radila s dva bjelanjka i zato nisu karakteristično visoke kao u slastičarnicama. No nama sasvim dovoljno – a vi sami odaberite količinu koju radite. Nemojte napraviti jako veliki protvan jer ih trebate brzo pojesti pa osim ako imate vojsku na ručku, odaberite manju količinu. Ovaj moj recept je za 8 kom tj. kalup oko 20×25 cm. I javite dojmove :)
Šampite
Sastojci:
Sastojci
- 250 g lisnatog tijesta svježeg ili odmrznutog
- 2 bjelanjka
- 50 ml vode
- 125 g šećera
- 1/2 žličice limunovog soka
- prstohvat soli
- šećer u prahu za posipanje
Upute:
Upute
- Lisnato tijesto po potrebi razvaljajte (ako je svježe, ne treba) na lagano pobrašnjeloj plohi pa izrežite dva jednako velika komada, prema veličini protvana – otprilike 20×25 cm. Jedan komad izbodite vilicom pa pecite na papiru za pečenje, u pećnici prethodno zagrijanoj na 200°C, oko 12-15 min tj. dok ne primi lijepu zlatnu boju. Drugi komad izrežite na 8 jednakih dijelova pa pecite također dok ne pozlatni. Možete peći sve zajedno. Ohladite.
- Zatim pripremite sirup od šećera, vode i limunovog soka. Kuhajte sve zajedno na jakoj vatri dok ne dobijete gusti sirup, gustoće meda. Znat ćete da je gotov ako, kada ubacie malo sirupa u čašu ledene vode, sirup postane gumenasta kuglica.
- Bjelanjke s prstohvatom soli izmiksajte u čvrsti snijeg, a zatim s velike visine, u tankom mlazu, dok mikser radi u njih uspite sirup. Sve zajedno miksajte dok ne dobijete lijepi, sjajni i čvrsti šaum.
- Donju (izbodenu) koru stavite na dno protvana, premažite ravnomjerno šaumom pa na vrh poslažite onih osam komada tijesta. Pospite šećerom u prahu i pustite da se sve skupa stisne na sobnoj temperaturi ili na nekom hladnijem mjestu – ali nemojte stavljati u hladnjak jer će bjelanjci otpustiti i sirup bi mogao otpustiti.
Napomene
Za više šampite koristite tri ili četiri bjelanjka, moje su namjerno ovako niske da ne budu preslatke.
Šampite pojedite u roku dan-dva jer će vjerojatno nakon nekog vremena otpustiti sirup – pojest ćete ih i tada, no bolje su kad su skroz svježe.
Sad sam prvi put koristila svježe lisnato tijesto i zbilja je lako s njime rukovati pa preporučam da ga probate – naći ćete ga u hladnjacima gdje stoje npr. i listovi za savijače. Adapted from Coolinarinka
Cukrica04
17 ožujka, 2018Pekla sam jutros, vise ih nema…. ☺
Moje su bile puno nize,drzim da je to u velicini jaja, ali nema veze.
Sirup mi je potamnio, je li to u redu ili sam ga prokuhala?
Test sa vodom je pokazao da je gustoca ok.
I jos nesto, tako radim i kod kremsnita, gornju koru grubo smrvim i time posipam, em je lakse pojesti, em imaju malo suskaviji izgled….
Matejka_Like Chocolate
17 ožujka, 2018Sirup treba malo potamniti ali ne jako. I super ideja za mrvljenu koru :)
Lara
11 prosinca, 2023Godinama pravim sampite, uvijek budu jako dobre , ali sirup mi nikad nije bio taman. Mora biti gust i proziran. Gustocu provjeriti tako da u mali tanjuric staviti pola zlicice sirupa. Ako se odmah stvrdne , dobar je.