Facebook Youtube Tiktok Instagram

like chocolate

  • SHOP
    • Svaki dan nešto na brzinu
    • Svaki dan
    • Svaki dan nešto novo
    • Slastice za svaki dan
  • Slatko
    • Čokoladni kolači
    • Keksi
    • Muffins / Cupcakes
    • Pite i voćni kolači
    • Torte
    • Ostali deserti
    • Zimnica
  • Slano
    • Juhe
    • Predjela i brzi zalogaji
    • Jela od mesa
    • Jela od povrća
    • Jela od ribe
    • Rižota
    • Tjestenina
    • Salate
  • Kruh i peciva
  • zdravije
  • Video
  • #momlife
    • Dohrana
  • Tips&tricks
  • O meni
  • Suradnje
  • Kontakt
  • Košarica
Facebook Youtube Tiktok Instagram

like chocolate

  • SHOP
    • Svaki dan nešto na brzinu
    • Svaki dan
    • Svaki dan nešto novo
    • Slastice za svaki dan
  • Slatko
    • Čokoladni kolači
    • Keksi
    • Muffins / Cupcakes
    • Pite i voćni kolači
    • Torte
    • Ostali deserti
    • Zimnica
  • Slano
    • Juhe
    • Predjela i brzi zalogaji
    • Jela od mesa
    • Jela od povrća
    • Jela od ribe
    • Rižota
    • Tjestenina
    • Salate
  • Kruh i peciva
  • zdravije
  • Video
  • #momlife
    • Dohrana
  • Tips&tricks
  • O meni
  • Suradnje
  • Kontakt
  • Košarica

[video] Zimska torta od čokolade i naranče

Ne znam da vas, ali kod mene su pripreme za Božić u punom jeku. Ove godine kasnim sa svime: nisam još kupila sve poklone (jako puno pažnje posvećujem tome da odaberem baš dobre poklone), stan je u kaosu (Dino uporno pokušava hodati pa sam trenutno helikopter-mama), pokušavam smisliti gdje smjestiti bor da ga D ne sruši u roku dva sata od kićenja, a lista kolača i keksa koje planiram peći je preduga. Ono, za tri puta. Mi smo potpuno neumjereni što se slatkoga tiče za blagdane, jer mama podivlja i napravi bar 6-7 vrsta kolača, onda uletim ja sa svojih 4-5, šogorica isto napravi nekoliko, kao i njezina mama. Nakon Štefanja krećemo sa zamrzavanjem jer tko bi to sve pojeo – iako, priznajem, dosta i pojedemo, baš smo sladokusci :D

Iako mi se Božić uvijek bazira na keksima koje obožavam, uvijek napravim i nešto kremasto. Ove godine sam se odlučila za tortu, jer mi se čini da je torta uvijek idealan završetak svečanog obroka. Eh, imam jako dobru tortu – kremastu, aromatičnu i jednostavnu za pripremu. 

Ovu tortu sam svakako željela objaviti prije Božića, jer je apsolutno divna kao jedan svečani božićni kolač. Ti začini kojima sam obogatila biskvit jednostavno zovu zimske blagdane, a krema od naranče je lagana i osvježavajuća, baš kako i treba biti nakon bogatog ručka. 

A dekoracija? Ona je na vama, a meni su inspiracija bile Kraševe bombonijere i dražeje i ovo mi se čini kao baš idealan način za ukrasiti tortu. Bilo da se radi o rođendanskoj ili blagdanskoj torti :) Jednostavno i efektno!

Cijeli proces vam je tu u videu, baš sam sretna kako je ispao i pozivam vas da se pretplatite na moj YouTube kanal ako želite dobivati obavijesti i o mojim drugim objavljenim videima. 

Ispišite recept

Zimska torta od čokolade i naranče

Količine su za kalup promjera 18 cm za visoku tortu ili 22-24 cm za klasičnu

Sastojci:

Biskvit:

  • 4 jaja, odvojeno bjelanjci i žumanjci
  • prstohvat soli
  • 200 g šećera, podijeljeno 100+100 g
  • 100 ml ulja
  • 150 ml mlijeka
  • 300 g oštrog brašna
  • 1 vrećica praška za pecivo
  • 40 g gorkog kakaa, npr. Kraš
  • 50 ml tople vode
  • 1 žličica cimeta
  • 1 žličica đumbira u prahu
  • 1/4 žličice muškatnog oraščića

Krema:

  • 500 g mascarponea
  • 1 vrećica bourbon vanilin šećera
  • 150 g šećera u prahu
  • ribana korica 1-2 naranče, po ukusu
  • 250 ml vrhnja za šlag

Dekoracija:

  • 30-40 g čokolade za kuhanje, npr. Dorina
  • 1 žličica ulja
  • bombonijere i dražeje Kraš

Upute:

  • Pećnicu zagrijte na 180°C, a dva kalupa za tortu promjera 18 cm, ili jedan promjera 24 cm obložite papirom za pečenje i premažite maslacem. 
  • Bjelanjke s prstohvatom soli izmiksajte u meki snijeg. Dodajte 100 g šećera pa miksajte dok ne dobijete sjajni šaum i sav šećer se ne otopi.
  • Žumanjke izmiksajte s ostatkom šećera dok ne dobijete gustu, blijedu smjesu koja se udvostručila u volumenu. 
  • Dodajte ulje i mlijeko, brašno, prašak za pecivo, kakao, vodu i začine pa sve izmiješajte pjenjačom. 
  • Na kraju špatulom umiješajte snijeg od bjelanjka – prvo 1/3 da razbijete strukturu, a onda i ostatak, pažljivo, da ne izbijete previše zraka. 
  • Smjesu podijelite na dva jednaka dijela, izlijte u kalupe i pecite 30-35 minuta, tj. dok čačkalica koju ubodete u sredinu ne izađe čista. Ako pečete u jednom kalupu, možda ćete trebati peći duže. Ohladite u kalupima. 
  • Hladnim biskvitima odrežite vrh da budu ravni, pa svaki prerežite na dvije kore (ili tri ako radite u većem kalupu). 
  • Za kremu pomiješajte mascarpone, šećere i narančinu koricu te izmiješajte pjenjačom ili mikserom. Dodajte ohlađeno vrhnje za šlag i sve izmiksajte dok ne dobijete čvrstu kremu koja drži formu. Ohladite do korištenja. 
  • Na tanjur za posluživanje stavite prvu koru, premažite je s trećinom kreme, pa poklopite drugom korom, ponovite dok ne ostanete bez kora, a ostatkom kreme premažite tortu izvana. Ohladite. 
  • Ako želite dekoraciju kao ja, otopite čokoladu za kuhanje i pomiješajte je sa žličicom ulja. Stavite je u slastičarsku vrećicu (ili običnu za zamrzavanje, pa potjerajte čokoladu u ugao), odrežite otvor veličine 3-4 mm i napravite zacureni rub, kao što možete vidjeti na videu. Vrh torte ukrasite raznim čokoladnim bombonima, bombonijerama, pralinama, dražejama, prutićima, keksima… Ohladite cijelu tortu, ali poslužite je na sobnoj temperaturi. Dobar tek!

Ovaj post je nastao u suradnji s Krašem. 

Podijelite s prijeteljima:

  • Podijeli na Facebooku (Otvara se u novom prozoru) Facebook
  • Email a link to a friend(Otvara se u novom prozoru) E-pošta
  • Share on X(Otvara se u novom prozoru) X
  • Share on Pinterest(Otvara se u novom prozoru) Pinterest
  • Više
  • Podijeli na Tumblru(Otvara se u novom prozoru) Tumblr
  • Ispiši(Otvara se u novom prozoru) Ispis

Tags:

božićbožićna tortakakaokrašmascarponemedenjacinarančatorta

Podijeli s prijateljima

Pročitajte još

Prije

Išleri s bijelom čokoladom i žele bombonima

Sljedeće

[download] Blagdanska kuharica s 30 recepata na dar!

33 komentara

  1. Biba napisao:
    16/12/2018 u 23:51

    Torta izgleda predivno i ukusno i bravo za dekoraciju :)! Interesuje me da li je ovo vrhnje za šlag koje ste koristili mlečno ili biljno? Ja koristim isključivo mlečno pa se bojim da li će se dobro umutiti krem u ovoj kombinaciji sa maskarpone sirom i svim ostalim sastojcima?

    Odgovori
    1. Matejka_likechocolate napisao:
      17/12/2018 u 02:56

      Hvala :) Mliječno je, evo vidite kako ispada s njime krema. Zato sam ga stavila manje nego mascarponea… no pazite da bude skroz hladno kad ga dodajete ili ga prethodno umutite do mekanoga pa onda s mascarponeom jos koliko treba :)

      Odgovori
      1. Tea napisao:
        10/01/2020 u 09:52

        Lijepi pozdrav, zanima me gdje ste kupili stalak za tortu? Hvala

        Odgovori
        1. Matejka_Like Chocolate napisao:
          10/01/2020 u 12:11

          Kupila sam ga preko VIvre.hr ali prije 2-3 godine sigurno…

  2. Iva napisao:
    17/12/2018 u 13:05

    Može li se na ovu mjeru za kremu ubaciti i 200 g bijele čokolade? Mislim da je nesto slično u torti od mrkve, ta krema je prefina, a kad je vec Božić zašto ne bih ubacila i to

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      17/12/2018 u 13:34

      Moze, super ce pasati :)

      Odgovori
  3. Tamara napisao:
    19/12/2018 u 13:10

    Predivna torta….sigurno cu je raditi za Božić…hvala vam !!!!…samo ja bi radila 18cm…može biti malo niza posto nas je troje i ima još puno kolaca,da li da smanjim sastojke za pola ili 30%?..hvala vam puno…pozdrav

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      19/12/2018 u 14:34

      Hvala puno :) Ovo je recept za 18 cm, a ako hocete nizu, smanjite za 1 jaje tj. 25% I pecite odjednom sretno!

      Odgovori
  4. Nives Gasparic napisao:
    25/12/2018 u 16:26

    Evo mojih impresija…. ☺
    Kako imam samo jedan kalup od 18 cm, morala sam biskvite peci na dva puta.
    Gresku sam napravila jer ih nisam ohladila do kraja u kalupu nego sam ih prebacila na pek papir tako da se donji dio za njega priljepio pa se donja kora slomila i morala sam lijepiti kremom….
    No to nije nista poremetilo okus koji je fantastican, lagan a opet pun aroma.
    Kak se kaze da se na greskama uci, kupiti cu jos jedan kalup i necu ih vaditi dok se ne ohlade.
    Hvala na prefinom receptu i sretan Vam Bozic!!
    ❄⛄

    Odgovori
  5. Fren napisao:
    11/01/2019 u 15:22

    odlican recept! torta puna okusa; biskvit sočan, krema ukusna, osvježavajuća.. koristila sam kalup od 24 cm, biskvit pekla dva puta čisto iz razloga jer sam željala veliku tortu. omjer sastojaka za taj kalup je dovoljan kao i u receptu.. definitivno jedna od torti koja će često biti na repertoaru!

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      11/01/2019 u 16:21

      Super, bas mi je drago sto vam se svidjela :)

      Odgovori
  6. Maja napisao:
    22/01/2019 u 10:13

    Poštovanje, probala tortu, kolegica ju pravila, i oduševila sam se! Pravim ju za svoj rođendan u petak pa molim jednu informaciju. Imam kalup 24 (doći će mi više ljudi pa mora biti malo veća). Pečem li onda tri kore, tj. režem biskvit na 3? Hvala na informaciji i lijep pozdrav iz Virovitice!

    Odgovori
  7. Maja napisao:
    22/01/2019 u 10:16

    Poštovanje, torta je odlična, kolegica ju je pravila. Ja ću ju praviti za svoj rođendan u kalupu promjera 24 cm. Pečem li onda 3 biskvita, tj. režem jedan na 3 dijela ili? Hvala na odgovoru i pozdrav iz Virovitice!

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      22/01/2019 u 10:30

      Drago mi ej stvarno da vam se svidjela :) Da, za 24 cm pecite sve odjednom (nešto duže) i režite na tri kore. Sretno!

      Odgovori
  8. Jelena napisao:
    24/01/2019 u 21:56

    Dali bi funkcioniralo da dodam i sloj zelea od narance uz kremu?

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      24/01/2019 u 22:53

      Mislim da neće biti najbolje jer je krema dosta mekana, a žele bi onda također trebao biti dosta tanak i mekan, paziti da ne stavite previše želatine… Ja bih radije stavila sloj pekmeza od naranče, ako baš želite još nešto dodati :)

      Odgovori
      1. Jelena napisao:
        25/01/2019 u 07:46

        Onda necu nista mjenjati, hvala za savjet :)

        Odgovori
        1. Jelena napisao:
          30/01/2019 u 15:25

          Uskoro je rodjendan a meni stalno nova pitanja nadolaze ;) za promjer 28 cm dali da povecam sastojke, za 50 %? Dali je krema dobra i za ukrasiti tortu, ništa komplicirano, nekoliko ružica, cvjetića? Hvala :)

        2. Matejka_likechocolate napisao:
          30/01/2019 u 17:02

          Povecajte za 50% pa rezite biskvit dva puta samo, mozete peci odjednom i prilagoditi vrijeme pecenja sto se tice kreme, da, mogu se oblikovati neki ukrasi, samo ne znam hocete li je imati dovoljno ‍♀️ sretno!

  9. Djeni napisao:
    24/01/2019 u 22:29

    Napravila sam je sestri za rodjendan, jedva cekam da probamo sutra. Bit ce super, biskvit je super, krema odlicna. Zanima me kako mogu izbjeci da mi biskvit pukne I nadigne se.

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      24/01/2019 u 22:54

      Volimo kad se biskvit digne, postane mekši i laganiji :) Normalno je da u sredini malo pukne kod dizanja (no to ovisi i o temperaturi pećnice) tako da taj dio samo odrežete – no ako želite manje dizanja, stavite manje praška za pecivo :)

      Odgovori
  10. Tamara napisao:
    04/05/2019 u 08:53

    Već sam pravila tortu od mrkve, bila je odlična, a sad ću probati ovu. Ipak, nova sam u ovim vodama pa mi treba pomoć – kalup mi je promjera 20 cm, a voljela bih visoku tortu. Trebam li što mijenjati ili mogu s navedenim količinama raditi? Hvala unaprijed! :)

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      04/05/2019 u 21:31

      Ako hocete bas ovakvu visoku onda bolje povecati npr. za 25% sve sastojke :)

      Odgovori
  11. Doris napisao:
    20/10/2019 u 11:41

    Pozdrav! Moze li se ova torta napraviti na kat? Imam jedan kalup promjera 27-28 cm i drugi 22 cm, hocu li onda poduplati smjesu za sve? Unaprijed hvala na odgovoru :)

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      20/10/2019 u 21:35

      Pozdrav,
      ova torta nije pogodna za raditi na kat, to je mousse torta i bojim se da bi bilo svega kad biste nešto teško stavili na vrh. Za kat su bolje slagane torte sa slojevima biskvita, a ova eventualno može biti gornji kat na takvu slojevitu tortu.

      Odgovori
  12. Mare napisao:
    18/02/2020 u 09:08

    Odlična torta,fantastičan okus,odlican spoj!Za preporuku!

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      18/02/2020 u 10:18

      Aaaa, baš mi je drago :)

      Odgovori
  13. Maja napisao:
    19/11/2020 u 22:50

    Je li moguce na ovaj nacin ukrasiti ledeni vjetar?
    Zahvaljujem na odgovoru

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      20/11/2020 u 09:08

      ne, nije moguće

      Odgovori
  14. maja napisao:
    02/12/2020 u 14:53

    Prijedlog za zamjenu kreme jer je dječji ročkas? iz biskvita bih izbacila đumbir i muškatni, a razmišljala sam za kremu bijeli mousse iz torte za Nevin šesti. Što misliš? Ili neka krema iz kuharice? :D hvala na super receptima :D

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      02/12/2020 u 18:48

      Možda da nađete skroz drugu tortu, najbolje, ma ih dosta na blogu koje i djeca vole… https://likechocolate.net/category/recepti/slatko/torte/ ovdje si pogledajte, možete izabrati nešto što vam se sviđa ili iskombinirati biskvit + krema :)

      Odgovori
  15. Ana napisao:
    23/12/2022 u 22:36

    Draga Matejka,

    Koliko čvrsta treba biti krema. Čini mi se da mi se moja nije tako dobro stisla. Da li trebam odvojeno mozda izmiksati vrhnje za šlag ili u čemu bi mogao biti problem?
    Hvala puno.

    Odgovori
    1. Matejka_Like Chocolate napisao:
      24/12/2022 u 12:32

      Draga Ana, pogledajte na videu otprilike kako treba biti, nije ona super čvrsta ali se ne smije razlijevati… U svakom slučaju, dobro ju je ohladiti prije korištenja za tortu da se još malo masnoća stisne. U slučaju da vam je premekana, možete dodati 200 g otopljene bijele čokolade koja će ju stisnuti (ako trebate troubleshooting sada).
      Što se tiče pitanja oko vrhnja, ja uvijek dodajem tekuće jer su tako manje šanse da se vrhnje premiksa i zazrna. Ovako izravno gledam koliko se vrhnje stisnulo i kakva je tekstura kreme. Kad se vrhnje prethodno izmiksa, čak i miješanje špatulom u kremu kasnije je rizik da se odvoji masnoća. Pričam o mliječnom vrhnju, ne o biljnom.

      Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za smanjenje spama. Saznajte kako se obrađuju podaci vaših komentara.

Moje kuharice

shop

Najnovije objave

[video] Hrskave “brownie” kuglice (bez rafiniranog šećera i brašna)
[video] Brzi i aromatični štapići s maslinama
[video] Čokoladni kolač sa svime: grahom, tikvicom i bananom
Sirove kokos čokos pločice
[video] Kremasta pašta s graškom (Pasta e Piselli)
[video] blagdanske slastice: brandy snaps s mascarpone kremom
[video] blagdanske slastice: Sočni mramorni kuglof s narančom
[video] Ploškice s medom i orasima
[video] blagdanske slastice: Medena pita

matejka_likechocolate

🎂 Kuham, fotkam i snimam video recepte
🗝 Content studio @koohinja
📖 Autorica 4 kuharice
🐝 Mama x 2, Zg
✉️ likechocolateblog@gmail.com
Kuharice:

Novi recept 🤎 Obožavam ove kuglice! Hrskave "bro Novi recept 🤎
Obožavam ove kuglice! 

Hrskave "brownie" kuglice

Za 20 kom
Vrijeme pripreme: 20 min + hlađenje

Kuglice:
200 g otkoštenih mekih datulja
150 g mljevenih oraha ili badema
25 g kakaa ili wheya s okusom kakaa/čokolade
1 žlica ekstrakta vanilije ili mlijeka
prstohvat soli

Glazura:
200 g tamne čokolade
2 žlice ulja (neko neutralno ili kokosovo)
20 g ekspandiranog prosa ili kvinoje (proso/quinoa pops)

Upute:
Datulje, orahe, kakao, sol i vaniliju ili mlijeko stavite u sjeckalicu i usitnite dok ne dobijete ljepljivu smjesu. Oblikujte kuglice težine oko 17-18 g, pazite da ih dobro stisnete.
Za glazuru zajedno otopite sjeckanu čokoladu i ulje – možete na laganoj vatri, na pari ili u mikrovalnoj pećnici u kratkim intervalima s miješanjem. Dodajte popsiće i promiješajte.
Svaku kuglicu uvaljajte u glazuru pa stavite na papir za pečenje. Ohladite dok se čokolada ne stisne, a onda poslužite ili spremite u hladnjak.
Ove kuglice (ako niste koristili mlijeko) mogu stajati u hladnjaku nekoliko tjedana. Dobar tek!

Napomena:
Za više proteinsku verziju kakao zamijenite wheyom s okusom čokolade ili kakaa. Ja kupujem @spin2sport protein shake kakao – hrvatski proizvod s odličnim sastavom, ima moje preporuke 👌
Također, umjesto popsića u glazuru možete umiješati sjeckane orašide po želji. 

#likechocolate #recipereels
Ovi su štapići baš super zalogaj koji možete pripr Ovi su štapići baš super zalogaj koji možete pripremiti na brzinu. Već znate da se od tijesta s jogurtom (onog kao proteinskog) može napraviti sto stvari, od peciva preko tortilja, pizze, kiflica i rolica, a evo, mogu im se dodati i razni dodaci pa oblikovati i ovakvi fini štapići. Možete koristiti grčki jogurt, skyr, posni sir ili nešto masnije poput milerama ili kiselog vrhnja, a možete i kombinirati brašna. Najukusnije je s običnim bijelim, a ja volim staviti pola bijelo, pola integralno pirovo 👍 Recept slijedi: 

Brzi i aromatični štapići s maslinama

Za 12 kom
Vrijeme pripreme: 25 min

Sastojci:
250 g brašna (npr. Pola bijelo, pola integralno)
300 g jogurta po želji (može i 0%)
1 češanj češnjaka
1 žličica sitno sjeckanog ružmarina
½ žličice soli
1 žličica praška za pecivo
50 g maslina
1 žlica maslinova ulja

Upute:
Pećnicu zagrijte na 200°C, a pleh obložite papirom za pečenje.  
U jogurt umiješajte sitno sjeckani ili protisnuti češnjak, sitno sjeckani ružamrin i sol.
Dodajte tu mješavinu brašnu i prašku za pecivo pa umijesite tijesto. Tijesto će biti dosta čvrsto, no ne morate ga dugo mijesiti, samo ddok se sve ne sjedini.
Masline narežite na sitno. Tijesto raširite pa u sredinu stavite masline. Preklopite tijesto preko njih pa umijesite kako bi se masline dobro rasporedile.
Podijelite tijesto na 12 jednakih dijelova pa svaki oblikujte u dugački valjak promjera oko 1 cm.
Složite štapiće jedan do drugoga na pleh (uz mali razmak) i premažite kistom s malo maslinova ulja.
Pecite oko 12 minuta tj. dok štapići ne dobiju lijepu boju sa svih strana.
Poslužite tople ili hladne, dobar tek!

#likechocolate #proteinrecipes #recipereels
Danas je pred vama jedan meni jako dragi, skoro čo Danas je pred vama jedan meni jako dragi, skoro čokoladni recept iz #svakidan4 i to pripremljen u dvije verzije: kao kocke ili kao muffini. Ovo je moj kolač sa svime i svačime, kao što možete vidjeti u sastojcima - bogat vlaknima, mineralima i predivnim čokoladno-bananastim okusom👌

Čokoladne kocke
s grahom, tikvicom i bananom

Za kalup dimenzija 25 x 35 cm ili 12 muffina

Sastojci:
120 g kokosova ili drugog ulja
100 g tamne čokolade
25 g kakaa
50 g tekućeg zaslađivača (javorov, agavin ili rižin sirup, med)
50 g smeđeg šećera (demerara)
1 vrećica bourbon vanilijina šećera ili 1 žlica ekstrakta vanilije
prstohvat soli
2 jaja
1 manja tikvica (oko 150 g)
1 manja zrela banana (oko 90 g)
1 konzerva crvenog graha (220 g, ocijeđeno)
75 g sitnih zobenih pahuljica
225 g integralnog pirova ili pšeničnog brašna
1 žličica praška za pecivo
50 – 75 g čokoladnih kapljica ili komadića

Upute:
Pećnicu zagrijte na 180°C, a dublji kalup ili kalup za muffine obložite papirom za pečenje.
U zdjelici zajedno zagrijavajte ulje, čokoladu (100 g), kakao, zaslađivač, vaniliju, sol i šećer dok se sva čokolada i šećer ne otope.
U sjeckalicu ili multipraktik stavite oguljenu tikvicu narezanu na veće komade, bananu, ocijeđeni i isprani grah i jaja. Sjeckajte dok ne dobijete pastu.
Dodajte ostale sastojke: zobene pahuljice, brašno, prašak za pecivo te pripremljenu čokoladnu tekućinu. Još kratko miješajte u sjeckalici ili multipraktiku, samo dok se sve ne poveže.
Smjesu prelijte u kalup pa pospite komadićima čokolade.
Pecite oko 20 (za muffine) - 25 minuta tj. dok čačkalica koju ubodete u kolač ne izađe gotovo potpuno čista, samo s nekoliko mrvica.
Ohladite u kalupu, a zatim narežite i poslužite s grčkim jogurtom ili malo sladoleda. Dobar tek!

Napomena:
Zašto grah i tikvica u kolač? Zato što ne utječu značajno na okus niti teksturu kolača, a nutritivno ga obogaćuju i čine kompletnijim obrokom – a ponekad trebamo upravo takve slastice.

Čuvanje:
Kolač može stajati u hladnjaku do 5 dana, a možete ga i zamrznuti.

 
Nešto fino, hranjivo i brzo gotovo 👌 Što kažete? N Nešto fino, hranjivo i brzo gotovo 👌 Što kažete? Naši klinci su oduševljeni, jer ova baza ima okus kao brownie 😁

SIROVE KOKOS ČOKOS PLOČICE

Za 20 kom
Vrijeme pripreme: 20 min

Čokoladni sloj:
150 g mljevenih badema ili lješnjaka
180 g otkoštenih mekih datulja
25 g kakaa
1 žlica ekstrakta vanilije
prstohvat soli
po potrebi, 1 žlica kokosove kreme/mlijeka*

Kokos sloj:
100 g kokosovih mrvica
50 g javorovog sirupa ili meda
100 g kokosove kreme/mlijeka*

Glazura:
100 g tamne čokolade
50 g kokosove kreme/mlijeka* ili još bolje 2 žlice neutralnog ulja

*Napomena:
Kokosova krema tj. mlijeko odnosi se ili na kokosovo mlijeko iz konzerve s najmanje 70% kokosa ili na kokosovu kremu s 90-100% kokosa, koju možete naći u specijaliziranim trgovinama. Ja sam koristila Shan'shi  kokosovo mlijeko sa 78% kokosa koje je potpuno kremasto – drži ga većina supermarketa. Ako imate neko drugo mlijeko koje nije tako kremasto, ohladite ga i koristite samo masniji, tvrđi dio koji se koncentrira na vrhu konzerve. Nemojte koristiti kokosov napitak (tzv. biljno mlijeko).

Upute:
Datulje, mljevene orašide, kakao, sol i ekstrakt vanilije stavite u multipraktik ili sjeckalicu i usitnite dok ne dobijete mrvičastu smjesu koja drži oblik kad ju stisnete. Ako je smjesa previše suha, dodajte malo kokosove kreme. Utisnite u dno kalupa koje ste obložili papirom za pečenje. Kalup neka bude oko 25x25 cm.
Kokosove mrvice pomiješajte sa tekućim zaslađivačem i kokosovom kremom. Utisnite na čokoladni sloj.
Na kraju prelijte glazurom koji ste dobili topljenjem tamne čokolade i kokosove kreme ili ulja.
Ohladite, narežite na pločice i poslužite. Prefino je!
Fino, kremasto, hranjivo, sve sastojke imate doma Fino, kremasto, hranjivo, sve sastojke imate doma i još je gotovo za manje od 30 min? Check, check, check ✅
Pašta s graškom ili Pasta e Piselli naš je novi omiljeni ručak 🤎

PAŠTA S GRAŠKOM

Za 3 osobe
Vrijeme pripreme: 30 min

Sastojci:
2 žlice maslinova ulja
1 luk
2 češnja češnjaka
400 g graška, smrznutog
1 žličica češnjaka u prahu ili dr. začini
sol i papar
600 g vode
250 g tjestenine (npr. visokoproteinska)
50-75 g ribanog parmezana

Upute:
Luk i češnjak sitno nasjeckajte.
Na zagrijanom ulju pirjajte posoljeni sjeckani luk 5 – 6 minuta tj. dok ne postane staklast. Dodajte češnjak i grašak, začinite češnjakom u prahu i paprom pa pirjajte 2 – 3 minute.
Zalijte vodom i kuhajte dok ne zavrije i grašak ne omekša (oko 5 min).
Pola količine graška i vode prebacite u visoku posudu ili sjeckalicu pa pretvorite u pire. Vratiite u posudu.
Dodajte tjesteninu i kuhajte dok tjestenina ne omekša, prema uputama na pakiranju. Povremeno promiješajte da se tjestenina ne primi za dno posude te po potrebi dodajte vode(kao kad kuhate rižoto), sve ovisi koju tjesteninu koristite.
Kuhano jelo odmah pospite ribanim parmezanom, dodatno začinite po ukusu, promiješajte i poslužite, dobar tek!

Napomena:
Ovo je odlično samostalno jelo jer je bogato vlaknima i proteinima iz sira, tjestenine i graška, no može biti i hranjiv  prilog uz jaja na oko ili komad mesa.
Ako koristite tjesteninu s većim udjelom proteina (ja sam koristila fussile OPG-a Perec) jedna porcija ima oko 30 grama proteina i oko 10 grama vlakana. S klasičnom tjesteninom je to oko 23 g proteina. 
Također, umjesto vode, grašak možete kuhati u temeljcu pa ga tako još nutritivno obogatiti 👌
#likechocolate #pastaepiselli #recipereel
Kad ostane ona jedna zrela banana viška... Evo jed Kad ostane ona jedna zrela banana viška... Evo jedan improvizirani recept za nešto slatko (i hranjivo) subotom 😊

50 g zobenih pahuljica
50 g indijskih oraščića/badema
20 g lana
150 g otkoštenih datulja
20 g kakaa
60 g kokosova ulja ili nekog drugog 
150 g vode
125 g zrele banane (1 kom)
2 jaja
150 g integralnog pirova brašna
1 vrećica praška za pecivo
prstohvat soli
vanilija u nekom obliku (npr. 1 žlica ekstrakta)
50 g čokolade i 30 g indijskih oraščića, sjeckano

Zobene, indijske i lan stavite u sjeckalicu i usitnite što više možete. Izvadite pa umiješajte brašno, sol i prqšak za pecivo. 
Datulje, kakao, ulje i vodu stavite u zdjelicu pa kuhajte par minuta dok datulje ne omekšaju. 
Prelijte u sjeckalicu, dodajte bananu, jaja i vaniliju pa sve izmiksajte dok se datulje i banana ne usitne. Dodajte pripremljene suhe sastojke i izmikešajte. 
Prelijte u kalup za kruh obložen papirom za pečenje, pospite sjeckanim indijskima i čokoladom i pecite oko 40-45 min na 180. 
Ohladite i poslužite, dobar tek!
Pratite me na instagramu :)
Facebook Youtube Instagram Tiktok
  • Instagram
  • Tik Tok
  • YouTube
  • Facebook
  • Politika kolačića
  • Pravila privatnosti

Copyright, Matejka Buča 2025.

  • Shop
  • Slatko
    • Čokoladni kolači
    • Keksi
    • Muffins / Cupcakes
    • Pite i voćni kolači
    • Torte
    • Ostali deserti
    • Zimnica
  • Slano
    • Juhe
    • Predjela i brzi zalogaji
    • Jela od mesa
    • Jela od povrća
    • Jela od ribe
    • Rižota
    • Tjestenina
    • Salate
  • Kruh i peciva
  • Zdravi recepti
  • Video recepti
  • #momlife
    • Dohrana
  • Tips & tricks
  • O meni
  • Suradnje
  • Košarica
  • Kontakt

    We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.