Čini mi se da će naša beba biti sladokusac, na cimera i mene. U zadnje vrijeme mi slatko taaaako paše, a kruh s maslacem i pekmezom mi je postao apsolutno omiljeni doručak. I ručak. I večera. OK, ne jedem to baš za sva tri obroka, ali kad bih popustila svojim željama tako bi bilo.
Džem od jagoda ne volim i nikad ga ne kupujem. Omiljeni mi je od šljiva, a jako volim i onaj od višanja i kupina. Međutim, ove godine me nešto vuklo da probam napraviti svoju verziju džema od jagoda, s obzirom na to da uživam u njima od kad su se pojavile u trgovinama i na tržnici. Najveći problem koji imam sa većinom pekmeza koje kupim ili dobijem je da su mi preslatki – ne okusom nego sastavom. Užasavam se pomisli na omjer voća i šećera 1:1 – iako je to jako fino, nije baš najzdravija verzija. Zato u svojim pekmezima pokušavam maksimalno smanjiti količinu bijelog šećera, eventualno ga zamijeniti agavom ili nerafiniranim šećerom. Također, nikad ne koristim sredstva za želiranje pa su moji džemovi malo više tekući nego uobičajeno, no meni to nimalo ne smeta.
Kako vi spremate džemove, pekmeze, marmelade?
Inače, dugo nisam znala razliku između ove tri vrste namaza – ako vas zanima, možete pročitati ovdje.
Džem od jagoda
Sastojci:
Sastojci
- 1300 g očišćenih jagoda oko 1500 g neočišćenih
- 1 limun
- 400 g šećera
- 1 žlica ruma
Upute:
Upute
- Jagode očistite, operite i narežite na četvrtine
- Stavite ih u duboku posudu i pomiješajte sa šećerom. Ostavite da stoje oko 15 min, dok puste tekućinu.
- Limun operite i narežite na kolutove pa dodajte u jagode. Sve zajedno stavite kuhati na jaku vatru uz povremeno miješanje.
- Kad jagode zakuhaju, smanjite vatru tako da nastave krčkati i kuhajte dok se ne reduciraju na gustoću koju želite. Meni je trebalo nešto više od 1,5 sat.
- Oko 15 min prije kraja kuhanja dodajte rum i izvadite limun.
- Kad postignete željenu gustoću (provjerite tako da malo džema izvadite na tanjurić i ohladite), dćem prebacite u sterilizirane staklenke, dobro zatvorite i preokrenite naopako na 15 min. Zatim staklenke vratite u toplu, otvorenu pećnicu i neka stoje u njoj dok se ne ohlade.
- Čuvajte na tamnom mjestu, a kad otvorite staklenku čuvajte je u hladnjaku. Dobar tek!
Sterilizacija staklenki
- Staklenke dobro operite i obrišite pa ih grijte 15 minuta u pećnici na 120°C. Pažljivo ih izvadite i punite džemom tako da ne zaprljate rubove.
Napomene
Većina recepata preporuča da količina šećera bude dvostruko manja od količine jagoda, međutim meni je to preslatko. Ovaj omjer mi je puno bolji. Umjesto limuna i ruma možete koristiti i sjemenke vanilije ili vanili-šećer, a neki u džem dodaju i aceto balsamico jer dobro ide uz jagode.
Mateja
8 lipnja, 2017Pozdrav!
Zanima me otprilike koliko teglica ispadne i naravno koje gramaže?☺
Unaprijed hvala na odgovoru!
Mateja
8 lipnja, 2017Hahaha,upravo vratila na početak i pročitala “dvije staklenke”!! Ipak me zanima koje su bile veličine?
Matejka_Like Chocolate
9 lipnja, 2017Ne ispadne puno jer se ne koristi želin nego se čeka da se prirodno zgusne, ovo bi bilo oko 700 ml ako se ne varam (nisam ga radila godinu dana pa se ne sjećam točno)…
Danijela Vukov
10 lipnja, 2017Evo upravo gotove. Staklenke su preokrenute :-) Vesela sam kao malo dijete. Hvala na receptu.
Matejka_Like Chocolate
18 lipnja, 2017Baš mi je drago :)
Ana
28 svibnja, 2018Hvala ali nije mi jasno dali kolutove limuna isto idu staklenku
Matejka_Like Chocolate
28 svibnja, 2018Ne, limun se vadi prije prelijevanja dzema u staklenke. Hvala, stavit cu napomenu
Karmen
27 kolovoza, 2018Koliko dugo neotvoreni dzem moze stajati a da se ne pokvari?
Matejka_Like Chocolate
28 kolovoza, 2018Drzite ga obavezno u hladnjaku i moze sigurno 3-4 tjedna