[mc4wp_form id="5389"]

Mesne okruglice s domaćom tjesteninom + savjeti za uštedu u kuhinji

Iako već zaista dugo kuham i već zaista dugo to volim – i dalje često saznajem nešto novo, učim, upoznajem nove sastojke i metode kuhanja. Nedavno sam pisala o hladnoj fermentaciji za koju sam tek saznala, a danas sam tu s još jednim, za mene, novitetom – kuhanjem u ekspres loncu. Naravno da sam se s tom metodom kuhanja susretala i susrećem se vrlo često – primarno jer je mama prakticira – a sad kad sam i ja mama valjda je vrijeme da se i sama okušam u tome. A na taj korak me potaknula suradnja s robnom kućom IKEA (o kojoj sam već pisala ovdje) koja me osvijestila o potrebi savjesnijeg upravljanja resursima – svojima i zemljinima – te mogućnostima koje imamo kako bismo svaki dan to činili. 

Pa eto i mene s ekspres loncem. Osim što s njim zaista treba oprezno rukovati, za sada mi se čini da mu je jedina mana to što je velik, a mi imamo – već i ptice na grani znaju – mali stan. No riješit ćemo to, jer prednosti su velike: Osim što značajno ubrzava kuhanje, što nam omogućava da smanjimo potrošnju energije te štedi vrijeme, prednost kuhanja u ekspres loncu je i to što se hrana kuha u vlastitim sokovima i masnoći pa je potrebno dodavati manje začina, ulja i vode. Tako je obrok i zdraviji, a hrana ukusnija – a s obzirom na to da je poklopac hermetički zatvoren, nema curenja tekućine van lonca kad vam – ako što se meni redovito događa – nešto iskipi. Win win! 

No pitanje je, što još možemo učiniti da bismo u kuhinji bili štedljiviji i efikasniji te tako pridonjeli održivosti? Evo nekoliko savjeta koje sam čula/pročitala/shvatila sama: 

  • Već smo rekli – kuhanjem u pretis loncu štedi se vrijeme i energija, a hrana ostaje ukusna. 
  • Kad zagrijavate vodu za kavu, čaj, tjesteninu itd., uvijek stavite poklopac odgovarajuće veličine jer se tako voda puno brže zagrije do željene temperature. 
  • Ako imate mogućnosti, za kuhanje koristite posude od lijevanog željeza koje puno bolje zadržavaju toplinu od nekih drugih – tako se energija ne raspršuje i kuhanje je efikasnije. 
  • U nekim prilikama moguće je kuhati više namirnica u istoj posudi – primjerice, dok kuhate tjesteninu, istovremeno možete na vrh zdjele staviti nastavak za kuhanje na pari ili obično metalno cjedilo te poklopac i skuhati npr. brokulu na pari. 
  • Nemojte bacati hranu osim ako je nužno – mnogi ostatci hrane se mogu odlično iskoristiti za druga jela. Primjerice: od starog kruha napravite krušne mrvice ili kolač, od kuhanog krumpira njoke, a od riže možete napraviti pržene okruglice. Meso iskoristite u raznim salatama ili pitama, a ostatke povrća pretvorite u polpete. Mnoga je gotova jela moguće i zamrznuti. 
  • Koliko god ste u mogućnosti, radite domaću hranu: vlastitu zimnicu, džemove, tjesteninu, juhe, umake, čak i sušene začine. Ne samo da ćete biti sigurni što jedete, nego ćete i značajno uštedjeti. Također, već sam spominjala – na prozorskoj dasci ili balkonu uzgajajte vlastite začine, a možete i drugo povrće poput raznih vrsta salate. 

Tako vam ja danas donosim jedno fino jelo iz ekspres lonca upotpunjeno domaćim širokim rezancima. Iako sam u pripremi koristila ovaj lonac, kao i stroj za tjesteninu, ovo jelo svakako možete spremiti i bez jednog i drugoga, samo će vam trebati malo više vremena. Javite se s dojmovima!

Što vi mislite?

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

3 Comments
  • Antonija
    6 travnja, 2021

    pozdrav, da li se okruglice poprže prije kuhanja u umaku ?

  • Ivana
    27 kolovoza, 2023

    Odličan recept!