Iako već zaista dugo kuham i već zaista dugo to volim – i dalje često saznajem nešto novo, učim, upoznajem nove sastojke i metode kuhanja. Nedavno sam pisala o hladnoj fermentaciji za koju sam tek saznala, a danas sam tu s još jednim, za mene, novitetom – kuhanjem u ekspres loncu. Naravno da sam se s tom metodom kuhanja susretala i susrećem se vrlo često – primarno jer je mama prakticira – a sad kad sam i ja mama valjda je vrijeme da se i sama okušam u tome. A na taj korak me potaknula suradnja s robnom kućom IKEA (o kojoj sam već pisala ovdje) koja me osvijestila o potrebi savjesnijeg upravljanja resursima – svojima i zemljinima – te mogućnostima koje imamo kako bismo svaki dan to činili.
Pa eto i mene s ekspres loncem. Osim što s njim zaista treba oprezno rukovati, za sada mi se čini da mu je jedina mana to što je velik, a mi imamo – već i ptice na grani znaju – mali stan. No riješit ćemo to, jer prednosti su velike: Osim što značajno ubrzava kuhanje, što nam omogućava da smanjimo potrošnju energije te štedi vrijeme, prednost kuhanja u ekspres loncu je i to što se hrana kuha u vlastitim sokovima i masnoći pa je potrebno dodavati manje začina, ulja i vode. Tako je obrok i zdraviji, a hrana ukusnija – a s obzirom na to da je poklopac hermetički zatvoren, nema curenja tekućine van lonca kad vam – ako što se meni redovito događa – nešto iskipi. Win win!
No pitanje je, što još možemo učiniti da bismo u kuhinji bili štedljiviji i efikasniji te tako pridonjeli održivosti? Evo nekoliko savjeta koje sam čula/pročitala/shvatila sama:
- Već smo rekli – kuhanjem u pretis loncu štedi se vrijeme i energija, a hrana ostaje ukusna.
- Kad zagrijavate vodu za kavu, čaj, tjesteninu itd., uvijek stavite poklopac odgovarajuće veličine jer se tako voda puno brže zagrije do željene temperature.
- Ako imate mogućnosti, za kuhanje koristite posude od lijevanog željeza koje puno bolje zadržavaju toplinu od nekih drugih – tako se energija ne raspršuje i kuhanje je efikasnije.
- U nekim prilikama moguće je kuhati više namirnica u istoj posudi – primjerice, dok kuhate tjesteninu, istovremeno možete na vrh zdjele staviti nastavak za kuhanje na pari ili obično metalno cjedilo te poklopac i skuhati npr. brokulu na pari.
- Nemojte bacati hranu osim ako je nužno – mnogi ostatci hrane se mogu odlično iskoristiti za druga jela. Primjerice: od starog kruha napravite krušne mrvice ili kolač, od kuhanog krumpira njoke, a od riže možete napraviti pržene okruglice. Meso iskoristite u raznim salatama ili pitama, a ostatke povrća pretvorite u polpete. Mnoga je gotova jela moguće i zamrznuti.
- Koliko god ste u mogućnosti, radite domaću hranu: vlastitu zimnicu, džemove, tjesteninu, juhe, umake, čak i sušene začine. Ne samo da ćete biti sigurni što jedete, nego ćete i značajno uštedjeti. Također, već sam spominjala – na prozorskoj dasci ili balkonu uzgajajte vlastite začine, a možete i drugo povrće poput raznih vrsta salate.
Tako vam ja danas donosim jedno fino jelo iz ekspres lonca upotpunjeno domaćim širokim rezancima. Iako sam u pripremi koristila ovaj lonac, kao i stroj za tjesteninu, ovo jelo svakako možete spremiti i bez jednog i drugoga, samo će vam trebati malo više vremena. Javite se s dojmovima!
Mesne okruglice iz ekspres lonca s domaćom tjesteninom
Sastojci:
Tjestenina
- 200-220 g mekog brašna
- 2 jaja
- jedva 1/2 žličice soli
Okruglice
- 450 g mljevene junetine
- 1 jaje
- 1/2 sitno sjeckanog luka
- 1 češanj sitno sjeckanog češnjaka
- 2 žlice krušnih mrvica
- 2 žlice ribanog parmezana
- 2-3 žlice mlijeka
- 1 žlica sjeckanog svježeg peršina ili žličica sušenog
- 1/2 žličice soli
- prstohvat papra
Umak
- 1-2 žlice ulja
- 1 manji luk
- 1 češanj češnjaka
- 1 srednje velika mrkva
- 1 konzerva sjeckane rajčice
- 1 čaša vode
- 1 žličica šećera
- sol papar
- svježi ili sušeni bosiljak i origano
- Parmezan za posipanje
Upute:
Tjestenina
- Pomiješajte umućena jaja, sol i brašno i umijesite tijesto. Mijesite dugo, oko 10 minuta sve dok ne dobijete glatko tijesto – potrebno je dugo mijesiti kako bi se razvio gluten i tijesto postalo elastično. Pokušajte dodavati što manje brašna u procesu miješenja.
- Zatim tijesto ostavite da odmori najmanje 30 min, obavezno ga pokrijte.
- Sada na pobrašnjeloj plohi valjajte dio po dio tijesta, ovu količinu sam ja podijelila na šest komada i svaki posebno obrađivala. Dok jedno radite, ostatak tijesta neka bude prekriven.
- Ako imate mašinu za tijesto, provucite ga kroz sve širine i to tako da jednom provučete pa preklopite tijesto i provučete još jednom – tako na svakoj šrini. Zatim provucite kroz dio za rezance i raširite gotove rezance na čistoj pobrašnjeloj krpi. Možete ih odmah kuhati ili osušiti pa spremiti za kasnije korištenje (ali nemojte da vam jako dugo stoje).
- Ako nemate mainu, tijesto razvaljate što tanje možete pa pustite da se malo ohladi, zatim ga zarolajte i režite rezance željene širine. Dalje sve isto kao gore.
- Tjesteninu kuhajte u kipućoj slanoj vodi oko 8 min ako je sušena tj. 5 ako je svježa, zatim ocijedite i isperite pod mlazom čiste vode.
Okruglice
- Pomiješajte sve sastojke pa rukama mijesite dok ne dobijete glatku, jednoličnu smjesu. Oblikujte čvste kuglice veliine oraha i slažite na tanjur do korištenja. Važno je da su okruglice čvrste kako se ne bi raspale za vrijeme kuhanja pod pritiskom.
Umak
- U ekspres lonac stavite 1-2 žlice ulja pa kad se zagrije dodajte luk i pirjajte 2-3 min. Zatim dodajte sitno naribanu mrkvu i sitno sjeckani češnjak te dinstajte još 2-3 min. Zalijte sjeckanom rajčicom i s oko 200 ml vode, ubacite okruglice i zatvorite ekspres lonac.
- Kuhajte na jakoj vatri dok ne počne fućkati, zatim smanjite vatru i kuhajte još 15 min.
- Lonac stavite pod mlaz hladne vode kako bi se potpuno ohladio i zatim ga oprezno otvorite – znate već kako to ide. Ako ne znate, svakako pročitajte upute za korištenje svog ekspres lonca prije nego krenete kuhati.
- U jelo dodajte još začine, sve dobro promiješajte i pomiješajte s kuhanom tjesteninom.
- Poslužite posipano ribanim parmezanom. Dobar tek!
Napomene
Ovo jelo možete spremiti i u klasičnoj posudi, samo vrijeme kuhanja produljite na barem 40 min. Naravno, možete koristiti i kupovnu tjesteninu, rižu ili njoke.
Antonija
6 travnja, 2021pozdrav, da li se okruglice poprže prije kuhanja u umaku ?
Matejka_Like Chocolate
7 travnja, 2021Možete ako želite, no evo ja radim kako je navedeno u receptu
Ivana
27 kolovoza, 2023Odličan recept!