Ovo ljeto me potpuno iscrpilo. Nesnosne, dugotrajne vrućine, posao, trudničke mučnine i brojne obveze uzele su svoje i tijelo mi je reklo da stanem. Jednostavno, u nekom trenutku nisam mogla dalje istim tempom i morala sam poslušati svoje tijelo. Morala sam se odmoriti. Bila sam kod kuće dva tjedna, dio tog vremena N je provela kod bake, a ja sam ležala i ležala i ležala. Nisam ništa radila. Cimer je preuzeo kućanske poslove, jeli smo hranu iz dostave ili zamrzivača (koliko i što sam mogla jesti) i navečer, kad bi zahladilo, išli u kratke šetnje. Kao nekad, dok smo bili cura i dečko. Sami, ruka u ruku. Tih sam dana mnogo razmišljala o svojim granicama i zašto ih postavljam tako visoko. Svi mi to radimo, zar ne, naivno misleći da naše tijelo može istrpiti što god postavimo pred njega. A ne dajemo mu dovoljno. Tih sam dana više nego ikad osvijestila koliko je odmor, onaj pravi odmor, zaista bitan za nas i naše zdravlje – za našu održivost.
Mnogo sam već u sklopu projekta robne kuće IKEA pisala o održivom razvoju i važnosti racionalnog upravljanja resursima za naš budžet i naš planet – o malim promjenama koje donose velike uštede. No danas pišem o našoj održivosti, o malim promjenama koje donose velike benefite za naš organizam.
Danas pišem o kvalitetnom odmoru. Jer shvaćam tek sada koliko je, uz fizičku aktivnost, pravilnu prehranu i emotivnu stabilnost, upravo odmor važan za naše svakodnevno djelovanje.
Beba u trbuhu natjerala me da mislim na još nekoga, jer na sebe ionako ne mislimo dovoljno – a upravo to bismo trebali. Sebe staviti na prvo mjesto i svaki dan slušati što nam tijelo govori i raditi ono što mu treba. A dovoljno sna, pokoja pauza na poslu, predah uz razgovor s prijateljima i druženje s obitelji za mene su kombinacija koja mi pomaže da se osjećam dobro i napunim baterije za idući dan. Iako je uvijek najveći izazov naći vremena za sve to, ipak se oduvijek dosta mučim sa snom – nisam spavalica, teško zaspim i nemirno spavam, a pogotovo od kad sam mama, kao i sve mi, čujem svaki neobični udah, mrmljanje ili okret svog djeteta. To rezultira umorom ujutro i teškim buđenjem, a automatski i nedostatkom elana.
Ono što pojedem za večeru također uvelike utječe na moj san. Sretna sam jer je stigla jesen pa se možemo vratiti pećnici i toplim jelima koja nas umiruju i hrane naš organizam. Jako volim za večeru pojesti vruću juhu, a guste povrtne juhe su odličan izbor jer su dovoljno zasitne, a opet lagane. Buča je pak moja omiljena jesenska namirnica, jednostavna za pripremu, mirisna i ukusna – a odlično se kombinira s dugim povrćem.
Zato danas s vama dijelim recept za jednu od meni najdražih juha – onu od pečenog povrća, koja će zagrijati vaš dom, opustiti tijelo i pripremiti vas za miran san. Možete ju kombinirati s raznim dodacima po želji, ali svakako preporučam da ju jedete u miru, možda pod dekicom, u udobnoj odjeći, uz prigušeno svjetlo i bez vanjskih podražaja jer treba uživati u svakoj žlici. I malo isprazniti mozak, to nam svima dobro dođe s vremena na vrijeme, zar ne? Odmorite se, zaslužili ste :)
Juha od pečenog povrća
Sastojci:
Sastojci
- 1 veći batat slatki krumpir, oko 300 g
- 1/2 butternut tikve srednje veličine
- 2 velike mrkve ili 5-6 manjih
- 1 luk
- 2 češnja češnjaka
- 2 žlice maslinovog ulja
- 2 žlice aceto balsamica
- sol kajenska paprika
- svježi ili sušeni bosiljak i timijan
- 400 ml povrtnog ili mesnog temeljca
- 400 ml vode
Dodaci (po želji)
- parmezan
- bučino ulje
- bučine i suncokretove sjemenke
- orasi
- slatko vrhnje…
Upute:
Upute
- Pećnicu zagrijte na 200°C.
- Pomiješajte ulje, ocat, oko 1 žličicu soli, 1/4 žiičice kajenske paprike, 1 žličicu svježeg timijana (1/2 suhog) i 1 žličicu svježeg sjeckaog bosiljka (1/2 suhog).
- Povrće ogulite i narežite na komade veličine cca 2×2 cm ili manje. Luk narežite na osmine, a češnjak samo ogulite. Mrkvu narežite na štapiće jer se ona najduže peče.
- Povrće pomiješajte i dobro izmiješajte s pripremljenim uljem, zatim presipajte u prootvan i pecite oko 25-30 min tj. dok ne omekša i malo potamni (može malo i pocrniti na mjestima).
- Pečeno povrće prebacite u zdjelu, zalijte vodom i temeljcem i prokuhajte. Zatim usitnite u blenderu ili štapnim mikserom, po potrebi dodatno začinite solju, paprom ili svježim začinskim biljem i kuhajte 10 minuta uz lagano krčkanje. Ako nemate temeljac, može ići i voda.
- Poslužite pokapano s par kapi bučinog ulja, posipano parmezanom, sjemenkama, sjeckanim orasima i sl. – po želji. Dobar tek i mirnu noć vam želim :)
Ovaj post je nastao u suradnji s robnom kućom IKEA Hrvatska.
Sanja Mijac - Domaćica
14 rujna, 2017Matejka, predivan post
Matejka_Like Chocolate
14 rujna, 2017Hvala ti, draga Sanja :*
Little fingers
14 rujna, 2017Jako lijepo napisano, i čitam ga baš danas kad si gruntam zašto žongliram toliko stvari i trebam li stati na loptu. Hvala za riječi.
Matejka_Like Chocolate
15 rujna, 2017Hvala puno na lijepom komentaru :) Svi mi guramo do određene granice, nekome (npr. meni) treba baš fizički dokaz da je vrijeme da stane i malo razmisli o sebi i dobrobiti svojeg tijela. Što sam starija, ipak, sve sam svjesnija toga i radim na tome da se promijenim…
Ivana
15 rujna, 2017Baš ono šta mi treba
Blazenka
15 rujna, 2017Divno – sutra isprobavam i ovaj recept! Samo polako, u zivotu se samo umrijeti mora, samo posloziti prioritete i natjerati ljude oko sebe da ih postuju (lako reci, tesko napraviti,znam). Draga Matejka drzite se!
Matejka_Like Chocolate
15 rujna, 2017Hvala puno, draga Blaženka. Ljeto je bilo stvarno izazovno za mene, no sad se stvari slažu na svoje mjesto. Veselim se pak novim izazovima koji stižu, uz malo više obraćanja pozornosti na samu sebe :) Sretno i vama!